Drzwi wejściowe: teoretycznie proste, mające spełniać podstawową funkcję, czyli chronić przed włamaniem i pomóc w zachowaniu prywatności. Jednak montaż drzwi to już zadanie wymagające specjalistycznej wiedzy. Z uwagi na częste zapytania naszych Klientów z Białegostoku, stworzyliśmy krótki poradnik o drzwiach i sposobie ich doboru.
Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe?
Na początku warto wyjaśnić czym są drzwi bezprzylgowe. Wbrew pozorom, nie jest to nic skomplikowanego i – jeśli poznamy ich definicję – z łatwością odróżnimy je od przylgowych.
● Drzwi bezprzylgowe to takie, które mają “schowane zawiasy”, a więc niewidoczne w po zamknięciu. Taki zabieg wpływa przede wszystkim na walory estetyczne, ponieważ po zamontowaniu, skrzydło tworzy gładką płaszczyznę z ościeżnicą. Takie rozwiązanie jest często spotykane w przypadku minimalistycznych wnętrz, gdzie projekt dąży do maksymalnego zachowania przestrzeni oraz w stylach urządzania pomieszczeń poprzemysłowych (ościeżnica drzwi wydaje się masywniejsza).
● Drzwi przylgowe – w ich przypadku mamy wrażenie “nałożenia” skrzydła na ościeżnicę, co jest wyraźnie widoczne w tradycyjnym wzornictwie. Dzięki temu uzyskujemy wrażenie lekkości a kontur między częścią ruchomą a futryną jest wyraźnie zaznaczony.
Montaż drzwi przylgowych lub bezprzylgowych jest często kwestią naszych preferencji oraz stylu, w jakim urządziliśmy dom lub mieszkania. Jeśli mamy wątpliwości, które rozwiązanie będzie lepsze, warto wówczas skontaktować się z doświadczonym doradcą, który uczestnicząc w wielu realizacjach, pomoże nam dokonać najlepszego wyboru. Doradzimy również jakie wybrać klamki.
Zachęcamy do przeczytania: Drewniane podłogi Jawor Parkiet – estetyka i wysoka jakość
Drzwi dopasowane do wnętrza
Rola drzwi wejściowych lub pokojowych, nie ogranicza się wyłącznie do sprawnego otwierania i zamykania. Bardzo istotny jest wybór takich, które dopełnią całość aranżacyjną i nie sprawią wrażenia “pozostałości” po poprzednim stylu. Zanim więc wybierzemy się do salonu, warto określić ogólny charakter wnętrza:
● styl minimalistyczny – wyróżnia się prostotą oraz zachowaniem maksymalnej przestrzeni. Kolorystyka tego typu pomieszczeń to najczęściej biel zaakcentowana mocnymi kolorami (np. czernią, czerwienią, itp.). Najlepsze modele, które doskonale wpiszą się w charakter wnętrz minimalistycznych to np.: Creo 312 i Deco 135, które oferuje nasz partner, a zarazem jeden z czołowych producentów wysokojakościowych drzwi wejściowych – WIŚNIOWSKI;
● styl industrialny – charakterystyczny styl poprzemysłowy, który wyróżnia się wysokim sufitem oraz mocnymi elementami wyposażenia. Proste i masywne formy są tu wskazane, ponieważ to właśnie one sprawiają, że całość sprawia wrażenie surowości i chłodu. Idealne drzwi wejściowe, które podkreślą ostry klimat tego typu wnętrz to np. Steel SAFE RC3 Thermo marki PORTA, w chłodnym odcieniu antracytu. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie technologii przesuwnej w przypadku rozwiązań wewnętrznych, dzięki czemu jeszcze mocniej podkreślimy przemysłowy charakter;
● styl tradycyjny – klimatyczne, kojarzące się z rodzinnym ciepłem mieszkania, nigdy nie wychodzą z mody. Są przytulne, często udekorowane oraz mocno podkreślają styl życia rodziny, co kojarzone jest z autentycznością i szczerością. Idealne drzwi, które podkreślą walory wnętrz urządzonych w tradycyjnym stylu to np. Steel SAFE RC2 Thermo marki PORTA w odcieniu złotego dębu.
Montaż drzwi antywłamaniowych – bezpieczeństwo pod kontrolą
Jeśli poszukujemy dodatkowej ochrony, warto wybrać drzwi zewnętrzne – antywłamaniowe, które są odporne na działania z wykorzystaniem śrubokręta, łomu, a nawet zaawansowanych elektronarzędzi o bardzo wysokiej mocy.
Wbrew pozorom, montaż drzwi antywłamaniowych , czyli takich ze wzmocnioną konstrukcją, nie wpływa na ich wygląd oraz wrażenie “pancerności”. Najlepsi producenci proponują nam stylowe rozwiązania, które wpisują się w preferowany przez nas klimat.
Pamiętajmy również, że ochrona przed nieupoważnionym wtargnięciem do naszego domu lub mieszkania, jest oznaczana za pomocą klasyfikacji wg norm europejskich – RC. Im wyższa liczba (np. RC5, RC6), tym czas potrzebny na sforsowanie drzwi antywłamaniowych jest większy. Dla domów jednorodzinnych zwykle poleca się RC3 i RC4, które gwarantują opór przez kolejno 5 i 10 minut. Polecamy również solidne i zapewniające bezpieczeństwo drzwi techniczne.
W zależności od tego, w jakim klimacie urządzone są nasze cztery kąty, drzwi wejściowe mogą się od siebie różnić, dlatego zachęcamy do skorzystania z katalogów i wyboru najlepszego rozwiązania dla siebie, które podkreśli charakter wnętrza i zagwarantuje nam spokojny sen. Rekomendujemy także powierzenie montażu drzwi odpowiednim specjalistom.