Kompleksowe usługi a dobre projekty - WAWRUK

Arch. wnętrz Kinga Łapińska w całości zaprojektowała i nadzorowała prace nad powstawaniem wnętrza Przychodni Lekarzy Rodzinnych Medimed w którym wzięły udział nasze drzwi PORTA, szklane Gipsy King oraz ukyte DRE Sara Eco. Miejscem zamieszania była nowa część osiedla Wygoda w Białymstoku. Prace trwały ok. 7 miesięcy. Projekt o tyle był interesujący, że należało w ciekawy, ale niewymuszony sposób nadać przychodni dziecinnego charakteru, żeby chore maluszki czuły się tam bezpiecznie i spokojnie.

– Inspiracją do przychodni były kolory – mówi arch. Łapińska – Klient chciał żeby w estetyczny, prosty sposób nadać jakiś punkt charakterystyczny obiektowi, który spełniłby wszystkie normy budowlane. A jak wiemy trudno to pogodzić, gdyż materiały muszą spełniać normy techniczne oraz mieć konkretne wymiary, ścieralność, poślizgowość itd. Na myśl od razu przyszedł mi sufit. Tu było większe pole do popisu.

– Zaprojektowałam podwieszany, schodkowy, pastelowy sufit w 5 kolorach tęczy, delikatnie podświetlonych zamaskowanymi listwami ledowymi. Wszystko po to, żeby dyskretnie nadać koloryt przestrzeni. Roboczo brzmiało to „świetlista droga do strzykawki”, gdyż światło idzie od drzwi wejściowych po gabinet szczepień – dodaje arch. Łapińska.

W gabinecie malucha witają szklane drzwi z wizerunkiem żyrafy i kota firmy Gipsy King na ościeżnicy Porta System z klamkami VDS candix q ze stali nierdzewnej. Inż. Łapińska chciała, żeby drzwi łączące gabinet lekarski i szczepień były wesołe i odciągało wzrok badanego dziecka. Drzwi spełniają również funkcję rozświetlającą ciemniejszy punkt korytarza w którym jest przewijak dla dziecka.

Do drzwi lekarzy arch. zdecydowała się na popielatą stolarkę Porta Drzwi z okuciami Dorma – Line A1 w okleinie CPL, która spełnia wymogi sanitarne. Wszystkie drzwi są pełne, żeby zminimalizować bryłę dużego skrzydła, ościeżnica Porta Electrosystem z elektrozaczepem z podłączeniem do kontroli dostępu jak do bloku. Wszystkie skrzydła posiadają intarsję żeby było na czym skupić wzrok. Od strony poczekalni jest klamkogałka, jak mówi arch. Łapińska – żeby pacjenci znajdujący się w gabinecie czuli się komfortowo.

Dodatkowo obok lady, żeby w sposób właściwy zniwelować widoczność drzwi do prywatnego pomieszczenia pielęgniarek arch. Łapińska zastosowała drzwi DRE Sara Eco. Są one zlicowane ze ścianą, a dzięki temu zabiegowi praktycznie niewidoczne.

Łazienka została zaprojektowana w sposób minimalistyczny z kwiatowym decorem na ścianach. Znalazły się tu drzwi Porta System A1 z podcięciem wentylacyjnym. Duże lustro optycznie zwiększa powierzchnię łazienki, przez odbijające się w nim ściany daje komfortowe uczucie nieskończoności.

Zamontowano parapety firmy Maro o kolorze bianco carrara dura. Są one usytuowane niżej, gdyż arch. Łapińska chciała nadać im charakter użytkowy. W ten sposób imituje siedzisko, co jest szczególnie przydatne w kąciku dla dzieci.

– Projekt wykonawczy to zamknięty obiekt – mówi arch Łapińska. To wyzwanie. Samemu zaprojektować przestrzeń i pilnować budowy to dwa różne światy, które warto było połączyć. Dzięki temu miałam wpływ na każdy element wykonania, to jak praca na żywym organizmie, trzeba szybko myśleć i w razie potrzeby zamieniać pomysły i komponenty, żeby w końcowym efekcie wszystko grało i każdy był zadowolony. Dlatego warto pracować z ekipą fachowców.

Którą część procesu projektowego lubi Pani najbardziej?

– Lubię nadawać charakter wnętrzu, gdzie już są wymiary i bryła, wprowadzać detale, które będą je wyróżniać, a czasem nawet zachwycać.

Jakie są najchętniej używane kolory przez klientów?

– Świetnie sprawdzają się biele, szarości, delikatne pastele, ludzie lubią kolory, które są uniwersalne jak drewno: dąb, jesion. Czasem pozwalają sobie na dodatki w kolorach ciemniejszych, w modzie jest ciemny granat i antracyt.

Czego Pani szuka w salonie z kompleksowym wyposażeniem?

– Wszystkiego, świetnie, kiedy mogę projekt uzbroić w jednym miejscu, kiedy większość materiałów wykończeniowych mogę dotknąć, zobaczyć, nie wszystko co wygląda ładnie w internecie jest takie w rzeczywistości. Na przykład tu, w salonie WAWRUK można spokojnie zaopatrzyć się w drzwi, parapety, klamki, podłogi. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i mieć wszystko w jednym miejscu.

Jaki jest nasz Salon? Czego mu brakuje?

– Jest dobrze wyposażony, widać, że fachowe, kluczowe i dobrze dopasowane marki są na miejscu, ekspozycja jest duża. Jest to Salon pod klientów premium, ale nie zamyka się na klientów ekonomicznych.

Na co Pani zwraca uwagę w doborze odpowiedniego kontrahenta do pracy?

– Lubię jak się miło rozmawia. Pierwsza rozmowa jest najważniejsza, jak jest swoboda, dobry kontakt i fachowość w dyskusji to wspaniale.

Z jakich produktów najchętniej korzysta Pani w projektowaniu?

– Z podstawowych i naturalnych: szkło, beton, cegła, drewno.

Proszę nam zdradzić, co jest teraz na topie pod względem asortymentu drzwi, podłóg, bram, a co okaże się hitem kolejnych lat?

– Jak to mówią: klasyka zawsze w modzie. Od podłogi dębowej w naturalnym kolorze po drzwi białe.

Jacy są klienci w Białymstoku, czy można ich jakoś sklasyfikować?

– Białystok składa się z klientów, którzy coraz częściej są otwarci i świadomi tego, że nie wszystko da się wykonać samemu. Białystok się rozwija. Od nas, architektów zależy czy i jaki będzie jego wygląd w najbliższej przyszłości.

inż. arch. Kinga Łapińska – absolwentka Architektury Wnętrz Politechniki Białostockiej 2016′, miłośniczka kotów i aktywnego spędzania czas

Przeczytaj również artykuł na temat Siatka ogrodzeniowa vs panel ogrodzeniowy

Więcej informacji oraz szczegóły oferty w naszej stronie internetowej www.wawruk.pl