Zmieniamy stare okna w mieszkaniu w Białymstoku | WAWRUK Nowoczesna Stolarka

Do dzisiaj w bardzo wielu mieszkalnych budynkach wielorodzinnych w Białymstoku pozostają stare okna. Nie dlatego, że jesteśmy ich zwolennikami. Były tam od początku, jednak znacznie różnią się od współczesnych. Bez wyjątku wszystkie posiadają mniejszą szczelność od nowoczesnych okien, są trudne w utrzymaniu czystości, nierzadko, w zależności od tego ile mają lat, są w opłakanym stanie – czasem trudno je domknąć. Dlatego też wielu mieszkańców chce je zmienić, a opóźnienia wynikają zazwyczaj stąd, iż koszty wymiany okien nie są niskie, zwykle wzrastają wraz z metrażem mieszkania. Jednak z pewnych względów nie należy z tym zwlekać i warto nadać wymianie okien priorytet.

Czym różnią się stare okna od nowych

Stare okna od nowych względem technologii produkcji i wynikającej z niej jakości, różnią się oczywiście niemal pod każdym względem. Różnice te to przede wszystkim:

  1. Oświetlenie – stare okna montowane w blokach i kamienicach otwierały się skrzydłowo na boki i nierzadko miały bardzo szerokie framugi. Obecnie w produkcji okien, co jest już trendem powszechnym, zwraca się dużą uwagę na to, by szyba zajmowała jak największą powierzchnię. Mieszkania są dzięki temu lepiej oświetlone i mniej przytłaczające. Bardzo często zastępuje się również okna z uchyłem skrzydłowym na takie, które posiadają zawiasy po jednej stronie i otwierają się z jednego boku, dzięki czemu znajduje się w nich jedna duża szyba, co wpływa na jeszcze większe doświetlenie wnętrz.
  2. Oszklenie – stare okna składają się z dwóch połączonych ze sobą warstw, z których każda posiada jedną szybę; żeby umyć okna od wewnątrz, co jest konieczne, nasze mamy, babcie i wielu z nas do dzisiaj, musi je rozkręcać i przy jednym oknie myć cztery powierzchnie. Współczesnych okien już się nie rozkręca, myje się więc szybę tylko po stronie wewnętrznej i zewnętrznej. Fakt, iż obecnie okna stanowią jednolitą bryłę wpływa na ich dodatkowe zalety, m.in. wygłuszanie dźwięków i utrzymywanie ciepła (można zamówić okna z pakietami trzyszybowymi).
  3. Stopień izolacji termicznej i dźwiękowej – co wiąże się właściwie, po raz kolejny, z oszkleniem nowoczesnych okien. W przeciwieństwie do dawniej montowanych, nowoczesne okna również posiadają dwie szyby, lecz szyby te stanowią integralną całość (jeden element), zatem nie ma między nimi szpar, które przepuszczałyby powietrze. Na lepsze utrzymywanie ciepła wpływa również to, że konstrukcja nowych okien jest optymalnie wyprofilowana i stąd również mniejsza przepuszczalność powietrza, ale wynika to również z faktu, iż można zamówić w sklepach okna z pakietem trzyszybowym, co daje jeszcze korzystniejsze efekty izolacyjne zarówno względem dźwięków, jak i temperatury.
  4. Trwałość – nowe okna są zdecydowanie trwalsze od dawniej produkowanych. Ma to szczególny znaczenie w relacji do ich wypaczania się, co w starych oknach, pomimo tego, że zazwyczaj były drewniane, było ich typową wadą – wielu mieszkańców bloków dobrze wie, że na zimę trzeba je dodatkowo uszczelniać (w sklepach od wielu lat sprzedaje się specjalne, cienkie gąbki, do wytykania między przestrzenie okienne).
  5. Nowoczesna konstrukcja – w przeciwieństwie do dawniej produkowanych okien, które otwierały się najczęściej tylko w jeden określony sposób, nowe okna możemy również uchylać od góry. Taką też posiadają nazwę – okien uchylnych. Występują przy tym również inne możliwości otwierania skrzydeł, przez przesuwanie (okna przesuwne), obracanie (okna obrotowe) i podnoszenie (okna klapowe), a niektóre modele łączą różne funkcje (np. skrzydła uchylno-obrotowe).

Podsumowując, nowe okna to:

  • więcej światła w mieszkaniu,
  • łatwiejsze mycie,
  • więcej możliwości regulacji dopływającego z zewnątrz powietrza,
  • cieplejszy dom,
  • a w związku z powyższym również mniejsze rachunki, gdyż mieszkania z nowymi oknami mogą być dogrzewane mniej intensywnie.

Warto również zauważyć, że materiały, z których produkuje się skrzydła okien są wygładzone w stopniu, który niweluje osiadanie kurzu i gromadzenie się zabrudzeń – zaletę tę posiadają na przykład okna firmy Rehau.

Okna nowe Białystok

Okna – względy estetyczne

Powyższe to jednak nie wszystko. Pozostają jeszcze niewymienione walory związane z wyglądem. Współczesne okna posiadają zdecydowanie większą ilość opcji ozdabiania. W praktyce to nieograniczona ilość kolorów skrzydeł, a także oklein. Ponadto dowolne, liczone w setkach, mogą być wykończenia w postaci klamek. Jeśli tego mało, szyby w oknach mogą być: przyciemniane, przeciwodblaskowe, refleksyjne, absorpcyjne, dźwiękochłonne, ornamentowe, termoizolacyjne, a nawet antywłamaniowe czy samoczyszczące.

Prowadząc sklep z oknami w Białymstoku znamy je wszystkie, choć przyznać trzeba, że na początku i nas wybór ten oszałamiał. Wystarczy jednak podsumować – istnieje tyle opcji, które można zastosować w produkcji, że każdy mieszkaniec dużego osiedla może mieć inne okna.