Różnego typu bramy – jakie są nowe trendy i innowacje | WAWRUK Nowoczesna Stolarka

Nowe trendy w bramach określonego typu dotyczą głównie trzech zmiennych: technologii, mody, ale również zdawałoby się mało istotnego elementu, jak kolorystyka. Choć na rynku już od dawna dostępne są wszystkie rodzaje bram, to zauważalne jest, że ich producenci nie spoczywają na laurach. Nowoczesne bramy są stale udoskonalane, a ich używanie jest coraz wygodniejsze. Bramy też nie są małe i choć stanowią tylko niewielki element domu, to nierzadko wielu zmotoryzowanych właścicieli posesji chce, by ich garaż, ale też brama garażowa, była wyjątkowa.

Jak producenci usprawniają bramy

Innowacje technologiczne w przypadku produkcji bram dotyczą głównie czterech obszarów, które należy omówić oddzielnie, a są to:

 1. Systemy antywłamaniowe – wiadomo bowiem, że dobrze wyglądający dom może wabić intruzów, a dawne bramy nierzadko łatwiej było otworzyć, niż drzwi wejściowe do domu. Ponadto celem złodziei niejednokrotnie jest sam samochód, bramy więc muszą mieć zaawansowane zabezpieczenia antywłamaniowe. W pewnym stopniu zaspokaja te potrzeby:
  • skupianie się producentów na nowych połączeniach materiałów, z których wykonywane są bramy, a ostatnie trendy wskazują, że coraz częściej łączy się ze sobą w jednej bramie: stal (główny materiał), aluminium i stal nierdzewną;
  • stosowanie specjalnych zamków antywłamaniowych, które są nie do sforsowania oraz dodatkowych rygli (które chronią też przy awarii zasilania), a także blokad – sama konstrukcja nowoczesnych bram również znacząco utrudnia ich otwarcie od zewnątrz z użyciem siły;
  • alarmy – w tym m.in. siłowe oraz wykrywające ruch; przy powyższym warto wspomnieć, że niektórzy producenci dają możliwość podniesienia właściwości antywłamaniowych już po montażu bramy, lecz są to szczególne przypadki, dlatego lepiej odpowiednio wybrać już przy zakupie;
  • drzwi wewnętrzne, które prowadzą z garażu do domu – one również powinny mieć zabezpieczenie antywłamaniowe.
 2. Oświetlenie bram i otoczenia garażu – co istotnie wpływa zarówno na bezpieczeństwo użytkowania, oświetlając drogę w ciemności, jak i może stanowić element estetyczny, a nawet zwracający uwagę, można więc:
  • oświetlić drogę wjazdową fotokomórkami, które będą się wyłączać po przejechaniu,
  • oświetlić drzwi garażu i jego wnętrze (systemy te pozwalają oszczędzić na rachunkach, gdyż włączają się tylko wtedy, gdy jest to konieczne),
  • wykorzystywać programowanie czasowe i ustawiać włączenie się światła np. na godzinę wyjazdu z domu do pracy,
  • zmiany w zakresie montażu oświetlenia z czujnikami ruchu przeprowadzić już po montażu drzwi garażowych; jest to stosunkowo proste i niedrogie, gdyż systemy te nie wymagają dodatkowego okablowania.
 3. Nowoczesna termoizolacja – w zakresie której dba się o właściwe utrzymywanie ciepła nie tylko w garażu, ale też i w domu. Jak bowiem wiadomo, ściany oddają ciepło i zimny garaż z pewnością będzie wychładzał sąsiednie pomieszczenia. Współczynnik izolacji w dobrych bramach wynosi 1 W/(K x mkw.).
 4. Bezpieczeństwo użytkowników – w które wlicza się przede wszystkim:
  • zabezpieczenia zapobiegające zatrzaskiwaniu się bramy,
  • blokada samoczynnego zamykania się,
  • rozpoznawanie przeszkód, na które brama reaguje zatrzymaniem ruchu.
 5. Zdalny napęd – do którego jesteśmy już przyzwyczajeni, jednak producenci nie próżnują. Ukazała się np. aplikacja, która pozwala sterować bramami za pomocą smartphona. Poza zdalnym sterowaniem rozwijana jest również technologia napędów montowanych w bramach, co wpływa na szybsze otwieranie i zamykanie, a także zmniejsza zawodność i wydłuża trwałość (napędy wytrzymują coraz więcej cykli i już zaczęły wykraczać poza 100 000 otwarć i zamknięć).
 6. Drzwi serwisowe – ostatni hit, który służy usprawnieniu działania bramy segmentowej. Jest to bardzo często zamawiane usprawnienie pozwalające wychodzić i wchodzić do garażu bez jego otwierania. Wydłużą to również jej okres trwałości, gdyż korzystanie z niej w ten sposób oszczędza napędy, które się nie zużywają. Początkowo jednak drzwi tego typu były w garażach kłopotliwe, gdyż posiadały próg w wysokości 15 cm. Obecnie producenci obniżyli go do 2,5 cm, co daje duży komfort podczas przemieszczania się.

Nie można przy powyższym bagatelizować tego, czym kupujący bramy kierują się najczęściej, a jest to oczywiście: gust, moda, ale też trendy wynikające z estetyki.

Brama garazowa w domu jednorodzinnym Białystok

Moda i kolory na bramy – co dominuje w Białymstoku

I tak indywidualny gust warunkuje często wybór:

 • rodzaju bramy: segmentowa, skrzydłowa, rolowana, uchylna,
 • koloru skrzydła lub płaszcza bramy (wersje kolorystyce obecnie na rynku w niezliczonej liczbie),
 • dodatków w postaci zaawansowanych systemów antywłamaniowych, rodzaju oświetlenia i innych elementów.

W zakresie mody, jako sprzedawca bram z Białegostoku, możemy zwrócić uwagę na to, że ostatnio modne są wykończenia drewnopodobne. Nie wydaje się jednak by był to trend stricte podlaski. Moda ta obejmuje większy obszar Polski i za nią podążamy. W zakresie nowych trendów zauważyć także można, iż coraz częściej brama garażowa wykończona jest tak samo jak drzwi wejściowe do domu (często aluminiowe, co pozwala na stosowanie różnych oklein). Dzięki temu dom jako całość ma bardziej spójną estetykę, a jego wykończenie tworzy jednolitą całość i wydaje się lepiej przemyślane i dopracowane.