Pomysły na drzwi szklane w stylu loftowym | WAWRUK Nowoczesna Stolarka

Drzwi szklane to niebanalna propozycja nadania wnętrzu niepowtarzalnego, nowoczesnego charakteru, która doskonale uzupełnia tak mody ostatnio styl loftowy. Co trzeba wiedzieć o takich modelach? W dalszych częściach wpisu znajdziesz kilka podpowiedzi.

Mieszkaj tak jak Warhol

Zacznijmy od przybliżenia estetyki stylu loftowego. Styl loftowy pojawił się w latach 50. XX wieku w Nowym Jorku, kiedy wielu właścicieli magazynów, fabryk czy hal produkcyjnych przenosiło swoje siedziby na obrzeża miasta. Pozostałe, między innymi na Manhattanie, nieruchomości początkowo wykorzystywali artyści jako swoje studia, ponieważ były one tanie i przestronne. Obecnie „loft” to w języku angielskim przestrzeń mieszkalna o dużej funkcjonalności i industrialnym charakterze. Cechuje ją schludna prostota wnętrz, dla których typowe są wysokie, pełne światła pomieszczenia. Obecnie są one aranżowane w dwóch opcjach:

  • soft – kiedy mieszkanie jest po porostu urządzone w stylu industrialnym; szczególnie nadają się do tego mieszkania w nowoczesnym budownictwie oraz tym o podwyższonym standardzie;
  • hard – to dosłownie funkcjonalnie zaadaptowana na mieszkanie przestrzeń w budynku o pierwotnym przeznaczeniu industrialnym.

W obu opcjach podstawą aranżacji jest uwidocznienie i maksymalne wyeksponowanie materiałów konstrukcyjnych, jak belki sufitowe. Nie ukrywa się też rur, nie zabudowuje grzejników, ale czyni z nich elementy wystroju. Ściany pozostawiane są więc w surowym stanie, a w kolorystyce dominuje biel, czerń oraz cała rozpiętość szarości. Rozpoznawalnymi elementami są tu: drewno, beton, cegła, metal, szkło.

Pomysły na drzwi szklane do loftowego wnętrza

Połączenie szkła i metalu daje intrygujące efekty – połączenie chłodu i lekkości, tworzących surową całość, odbijającą się w nieszablonowej formie skrzydeł drzwiowych. W industrialnych wnętrzach sprawdzą się:

  • szkło w metalowych ramach – takie skrzydła drzwiowe przypominają nieco minimalistyczne witraże, przez co tworzą wrażenie wizualnej otwartości pomieszczenia; ponadto ich metalowe ramki spójnie komponują się z innymi elementami wystroju wykonanymi z tego materiału (jak schody, barierki, stołowe nogi);
  • lustro w metalowych ramachwersje loftowe nie muszą być transparentne, ale nieraz – podobnie jak ich odpowiedniki z szybami – tworzą witraże, w których będzie się można przeglądać (dlatego sprawdzą się w garderobie).

Obie wersje spełniają jeden z podstawowych wyznaczników stylu loftowego – pozwalają zarządzać optycznie przestrzenią. Modele z szybami i te z lustrami powiększą wizualnie przestrzeń, wprowadzą lekkość do wnętrz. Wersja z szybami ma tę dodatkową zaletę, że poprzez wprawne operowanie szklanymi ściankami oraz drzwiami pozwoli doświetlić pomieszczenia, w których nie ma okien.

Lofty w Białymstoku

Styl loftowy lubi indywidualizm, dlatego jedno- i dwuskrzydłowe drzwi szklane w Białymstoku tworzone są na zamówienie. Pozwala to z jednej strony zadbać o parametry techniczne, a z drugiej – umożliwia skonfigurowanie skrzydła pod kątem oczekiwań przyszłych użytkowników i miejsca zamontowania. Warto tu nadmienić, że tę stylistykę z powodzeniem zaadaptujesz do okazałych, jak i kameralnych wnętrz. Co więcej, szklane wersje zachęcają do eksperymentowania – poza stylem loftowym, wpasują się także w trendy retro, skandynawskie czy niektóre odmiany glamour. Pole do estetycznych odkryć jest więc naprawdę szerokie.