Obecnie na rynku dostępnych jest wiele materiałów wykończeniowych i rozwiązań technologicznych, które umożliwiają zminimalizowanie negatywnego wpływu budownictwa na stan środowiska naturalnego. Dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza obiekty energooszczędne oraz pasywne. W sklepach znajdziesz ponadto nowoczesne produkty, które można wykorzystać także w domu tradycyjnym – okna, drzwi czy też materiały izolacyjne.
Domy tradycyjne, energooszczędne i pasywne
Kwestia energooszczędności budynku ustalana jest już na etapie przygotowywania projektu architektonicznego. W przypadku domu tradycyjnego przewidywane zużycie energii w rozliczeniu rocznym wynosi od 100 do 120 kWh na metr kwadratowy (choć starsze obiekty mają większe wymagania pod tym względem). Budynek energooszczędny zakłada zapotrzebowanie na energię cieplną nieprzekraczające 70 kWh, a pasywny – poniżej 15 kWh rocznie. Różnice są więc wyraźne i znaczące.
Domy pasywne oraz energooszczędne są od podstaw konstruowane w taki sposób, b bazowały na wiedzy i nowoczesnej technologii w celu zminimalizowania zużycia energii. Warto jednak wiedzieć o tym, że zarówno energię, a tym samym pieniądze można oszczędzać także w budynku tradycyjnym.
Jak oszczędzać energię w domu?
Rozważając tę kwestię należy wziąć pod uwagę dom budowany oraz remontowany. Podczas remontu warto wdrożyć rozwiązania, które pozwolą obniżyć wysokie rachunki. Dokonanie tych zmian jest możliwe bez jakiejkolwiek radykalnej przebudowy obiektu. W celu zminimalizowania wydatków, a także zredukowania negatywnego wpływu na środowisko, powinniśmy wymienić lub zamontować:
- odpowiednie okna – warto zakupić okna trzyszybowe, w których współczynnik przenikalności cieplnej wynosi poniżej 1 Uw
- solidne drzwi wejściowe – mają duży wpływ na utrzymywanie ciepła w mieszkaniu; powinny być dobrze izolowane oraz dopasowane do ościeżnicy, aby wspomagać ochronę wnętrza domu przed nadmiernym wychłodzeniem;
- szczelną bramę garażową – nowoczesne modele zapewniają nie tylko wygodę użytkowania, ale też właściwości termoizolacyjne;
- ciepłe panele podłogowe – materiały stosowane do wykończenia podłóg różnią się pod względem przewodnictwa cieplnego, należy więc zwrócić uwagę na te parametry, zwłaszcza jeśli posiadasz ogrzewanie podłogowe (w takiej sytuacji dobrze sprawdzą się na przykład deski warstwowe).
Do najtańszych rozwiązań należy wymiana okien i drzwi. Jeśli zależy Ci jednak na wysokim poziomie energooszczędności, warto kompleksowo zadbać o parametry izolacyjne domu. Wówczas należy zastanowić się nad wymianą warstwy izolacyjnej elewacji oraz stropodachu, a także nad instalacją paneli fotowoltaicznych. Wdrożenie tych rozwiązań przełoży się nie tylko na niższe rachunki i zniwelowanie negatywnego wpływu na stan środowiska naturalnego, ale również na komfort cieplny domowników.
Wymiana okien i drzwi z montażem
Na właściwości izolacyjne okien i drzwi wpływa zarówno jakość produktu, jak też sposób jego montażu. Z pozoru niewielki błąd czy niemal niewidoczna szczelina pomiędzy profilem a ościeżnicą mogą doprowadzić do utraty ciepła z mieszkania. W przypadku wymiany stolarki okiennej lub drzwiowej należy zatem pamiętać, by korzystać z usług doświadczonych specjalistów. Warto wiedzieć też o tym, że izolacyjność cieplna może iść parze z nowoczesnym designem. Propozycje wiodących producentów z powodzeniem wpisują się w potrzeby współczesnych użytkowników.