Okna z systemem oczyszczania powietrza, prawdziwy hit | WAWRUK Nowoczesna Stolarka

Chociaż zjawisko smogu najbardziej dokuczliwe jest na południu kraju, problem z zanieczyszczonym powietrzem może dotyczyć każdego regionu. Czy to okres zimowy i palenie drewnem albo węglem, czy inne okresowe zwiększenie zanieczyszczenia atmosfery, skutki mogą być odczuwalne dla każdego. Mniej szkodliwych cząsteczek dostaje się do wnętrz na przykład dzięki oknom VentoLife marki Schüco, z systemem oczyszczania powietrza, przy zachowaniu odpowiedniej wentylacji pomieszczeń. Jak to możliwe?

System wentylacji i filtracji w niewielkiej kasecie

Forma kasety zintegrowanej z profilem okiennym sprawia, że sam system jest niemal niewidoczny i pozostaje bez wpływu na wygląd okien. Kasetę można zlicować z ramą okienną w pionie lub w poziomie, dodatkowo na zewnątrz lub od strony wnętrza pomieszczenia. Wszystko po to, aby całość zachowała minimalistyczną formę, tak pożądaną w przypadku profili aluminiowych.

Specjalne inteligentne czujniki oraz wielowarstwowe filtry w technologii Multiple Air Filter, będące częścią systemu zapewniają wymianę powietrza na poziomie 60 m3/h. Jest to wystarczająca wydajność również w większych wnętrzach domowych oraz biurowych. Co ważne:

  • powietrze oczyszczone w ten sposób pozbawiane jest 99,5% cząstek pyłu i innych zanieczyszczeń,
  • proces filtracji dotyczy również wnętrz, ponieważ filtr wychwytuje i zatrzymuje zapachy, bakterie, zanieczyszczenia z mebli, dywanów,
  • system sygnalizuje konieczność wymiany filtra, dlatego zawsze będziesz wiedzieć, kiedy należy wymienić filtr (zależnie od stopnia zanieczyszczenia powietrza może to być po 3 – 6 miesiącach),
  • okna są jednocześnie szczelne, zapewniają wysoką izolacyjność cieplną, dlatego sprawdzają się również w budownictwie energooszczędnym i pasywnym,
  • nie ma tutaj klasycznych kratek wentylacyjnych na zewnątrz pomieszczenia, zatem estetyczna pozostaje elewacja budynku,
  • system działa nieustannie, zasilany jest energią elektryczną, podczas prac montażowych należy zadbać o przyłączenie do sieci o napięciu 230 V.

Wystarczy prawidłowy montaż, aby przez lata cieszyć się komfortem przebywania w domu, mieszkaniu, pracy. Czyste powietrze powinno być standardem, a nie luksusem.

Dlaczego jest to lepsze niż inne nawiewniki i wentylacja grawitacyjna

Inaczej niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej, czyli pionowych kanałów odprowadzających zużyte powietrze z wnętrz na zewnątrz, system VentoLife nie potrzebuje specjalnych warunków, aby działać prawidłowo. Nie ma zatem znaczenia temperatura na zewnątrz, ogólne warunki pogodowe, rodzaj zanieczyszczeń powietrza. Proces filtracji odbywa się nieustannie, nie wymaga dodatkowej obsługi ani kontroli. Jest to ważne z wielu powodów.

Po pierwsze, filtr wychwytuje cząsteczki niewidoczne w powietrzu, o wielkości zaledwie 1 mikrometra. Nie wymaga dodatkowych barier i zabezpieczeń, ponieważ z racji swojej konstrukcji gotowy jest na tak dokładne oczyszczanie powietrza. To sposób na smog, ale też na wiele innych zanieczyszczeń, które nie dotykają Ciebie w sposób bezpośredni, lecz z czasem mogą na przykład działać alergizująco.

Po drugie, inaczej niż w przypadku typowych nawiewników, okno pozostaje całkowicie zamknięte. Nie musi być uchylone ani rozszczelnione, tak jak w profilach tradycyjnej stolarki okiennej. Zapobiega to przegrzaniu lub wychłodzeniu wnętrz zwłaszcza podczas skrajnych temperatur. Przy tym chroni przed hałasami z zewnątrz, ponieważ Schüco jako producent dba o każdy aspekt tworzonego asortymentu.

Po trzecie, wentylacja grawitacyjna działa prawidłowo, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż w budynku, zwłaszcza przy wietrznej pogodzie. Opisywane przez nas okna są natomiast całkowicie niezależne od czynników atmosferycznych, różnic temperatur. Kaseta Multiple Air Filter pozostaje samowystarczalną jednostką, a czujniki odpowiedzialne są za uruchomienie filtracji w momencie wykrycia szkodliwych cząsteczek.

Jeszcze inne argumenty mogą mieć znaczenie dla osób uczulonych na konkretne pyłki roślin. Zalety można też rozważać w kontekście tego, że powietrze będzie filtrowane także podczas dłuższej nieobecności domowników bez ryzyka, że rozszczelnione czy uchylone okno stałoby się ułatwieniem podczas ewentualnych prób włamania.

Warto inwestować w nowoczesne rozwiązania

Tak jak w dziedzinie drzwi, bram garażowych czy ogrodzeń, również w kategorii okien aluminiowych można znaleźć wiele ciekawostek technologicznych. Niektóre z nich służą zdrowiu i o tych właśnie należy wspominać jak najczęściej. Oczyszczanie powietrza należy do czołówki propozycji, a ze względu na problem smogu – pozostaje wciąż aktualnym zagadnieniem. Jeżeli więc wymiana okien, to właśnie na takie, które pomagają dbać o jakość powietrza w dowolnym budynku.