Stolarkę okienną oraz drzwiową należy wybierać tak, aby patrzyć na nią z przyjemnością. Całość powinna wpisywać się w gust przyszłych użytkowników, inaczej trudno mówić o zadowoleniu z decyzji co do samego materiału czy koloru wykonania gotowych okien. Atutem dostępnych obecnie profili jest fakt, że mogą one łączyć w sobie cechy różnych typów ościeżnic i ram – są więc jednocześnie estetyczne, ciepłe, trwałe, pasujące do największych nawet ościeży. Mogą sobie na nie pozwolić również osoby, które chcą przeznaczyć mniejszy budżet na tę część danej inwestycji. Przykładem takiego współgrania cech stały się systemy z nakładkami aluminiowymi.
Gdy szukasz wysokiej jakości w rozsądnej cenie
Typowe profile wykonane z aluminium są bardziej kosztowne niż alternatywa w postaci drewna czy PCV. Różnica w cenie będzie odczuwalna zwłaszcza przy oknach dużych albo gdy zakup dotyczy drzwi balkonowych i tarasowych o konstrukcji typowej dla okien. Rozwiązaniem są wtedy właśnie nakładki, które pod kątem kosztów przynoszą korzyści w kilku aspektach.
- Zakup całości – wstawianie stolarki w nowych budynkach lub całkowita jej wymiana przy okazji prac renowacyjnych, dociepleniowych, remontowych to dobra okazja, aby sprawdzić różnice w cenach. Modele drewniane i PCV z aluminiową nakładką można znaleźć w atrakcyjnych cenach.
- Zastosowanie samych nakładek – renowacja okien może być zaplanowana właśnie pod kątem omawianych dziś dodatków do zamontowanych wcześniej i użytkowanych okien. Wystarczy dobrać odpowiedni rozmiar lub zamówić wersję na wymiar. To ekonomia w czystej postaci. Pomocą służą zarówno producenci, jak też dystrybutorzy.
- Oszczędności na ogrzewaniu i chłodzeniu wnętrz – dotyczy to zwłaszcza wersji PCV, o najwyżej termoizolacyjności. Ta wersja wybierana jest najchętniej w kontekście niewielkich strat ciepła w sezonie grzewczym, a dzięki nakładkom w odpowiednim kolorze dostosowuje się pod względem wizualnym do elewacji tradycyjnych, nowoczesnych i innych.
- Trwałość koloru – PCV oraz drewno mogą ulegać odbarwieniom i matowieniu między innymi pod wpływem promieni słonecznych podczas długotrwałych upałów. Zastosowanie aluminium jako rodzaju ochrony spełnia swoje zadanie. To jednorazowa inwestycja na wiele lat, czyli brak częstych wydatków w perspektywie czasu.
Na kwestie ekonomiczne wpływa wspomniana wyżej izolacyjność cieplna, a w szerszym kontekście, gdy mowa o całych oknach, również dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe, proste samodzielne czyszczenie i konserwacja.
Jeżeli priorytetem ma być trwałość
Zagadnienia związane z trwałością bywają niejednoznaczne, ponieważ wiele zależy od sposobu użytkowania danego materiału, warunków, w jakich ma miejsce eksploatacja oraz ryzyka uszkodzeń mechanicznych i innych. Zakładając jednak, że wybieramy systemy najlepsze w swojej klasie, ponownie aluminium jest opcją godną rozważenia.
Istotna jest między innymi odporność na uszkodzenia mechaniczne, odkształcenia, na omówione przy okazji ekonomiczności – odbarwienia. Bez konserwacji, impregnowania i innych dodatkowych działań można być przygotowanym na wszelkie okoliczności. Gdy jednak dojdzie do celowego lub przypadkowego uszkodzenia nakładki, wymiana jej jest szybka i prosta, bez konieczności wymiany całego profilu.
Atrakcyjny wygląd jako ważna cecha okien
Jednym z głównych argumentów za zakupem omawianej tutaj wersji jest możliwość zmiany wyglądu zewnętrznego pierwotnej wersji wybranej stolarki okiennej. Pozwala to pogodzić ze sobą chociażby różnice w stylu elewacji i stylu wnętrz, ale także uwzględnić specyfikę poszczególnych pomieszczeń. Oto przykłady:
- profile drewniane pasują od strony pomieszczeń do drewnianych podłóg i mebli, natomiast za sprawą nakładek komponują się z kolorem i specyfiką ścian zewnętrznych budynku, kolorem drzwi, dachu,
- okna PCV sprawdzają się w kuchni i łazience, czyli w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza, natomiast od zewnątrz mogą mieć dowolną „nakładkową” wersję kolorystyczną, ponieważ gama barw to zazwyczaj cała paleta RAL,
- możliwe jest zestawienie kontrastujących ze sobą kolorów oraz wykończenia powierzchni, na przykład lakierowanego drewna, które będzie mienić się we wnętrzach i matowo wykończonego aluminium na zewnątrz ram, które nie wpłynie na wygląd budynku.
Poza kolorystyką tradycyjną producenci oferują także mniej typowe kolory i odcienie, na przykład miętowy, ciemnozielony, bordowy, czarny. Wystarczy zobaczyć przykładowe realizacje, aby zauważyć, że odejście od tradycji jest propozycją godną rozważenia.
Okienne kompromisy to odpowiedź na realne potrzeby
Chociaż nakładki aluminiowe są zastępstwem dla profili wykonanych z aluminium, spełniają swoje zadanie zarówno na pojedynczych oknach, jak też w wielopiętrowych budynkach z przeszkleniami o różnej powierzchni. Uniwersalność zastosowań widoczna jest i podkreślana przez producentów, których katalogi warto przejrzeć, aby wybrać okna najlepsze dla siebie.