W produkcji okien od około dwóch dekad obserwujemy duży postęp. Nie tylko stosowane są nowe materiały, jak aluminium i PCV (niegdyś okna produkowano tylko z drewna, zwykle malowanego na biało) lecz są one również udoskonalane ze względu na pełnione funkcje. Obecnie, dzięki nowoczesnym konstrukcjom okien, do pomieszczeń wpływa więcej światła, lepiej utrzymywane jest w nich ciepło i wytłumiane są dźwięki z zewnątrz. Wobec takiego spektrum zalet, kupujący staje właściwie tylko przed jednym dylematem – z jakiego materiału wybrać okna?
3 rodzaje okien – zalety i wady
Jak już wspomniano, dawniej produkowane okna zawsze wykonane były z drewna, lecz pomiędzy nimi, a współczesnymi, istnieje więcej różnic niż tylko materiał. Nie dotyczy to przy tym ich kształtu, a technologii wykonania. Nowoczesne okna drewniane są znacznie trwalsze od dawnych, nie rozszczelniają się po kilku latach użytkowania i nie trzeba ich docieplać na zimę. Nie ustępują im oczywiście również okna PCV i aluminiowe, przechodząc jednak do rzeczy:
- Okna drewniane – wykonywane są zazwyczaj z czterech rodzajów drewna: dębowego, sosnowego, modrzewiowego i gatunków egzotycznych. Różne rodzaje drewna w inny sposób reagują na wilgotność powietrza i zalecenia ich montowania związane są zazwyczaj z klimatem, w którym mają być używane. Wykańczane są farbami i lakierami zachowującymi rysunek słojów, dzięki czemu nie traci się ich szlachetnego wyglądu i rzeczywiście, okna drewniane zdecydowanie stanowią ozdobę nie tylko zewnętrzną, ale też potrafią zmienić nastrój w pomieszczeniach dodając im nowoczesnej dostojności i elegancji. Okna te są jednak najdelikatniejsze spośród wymienionych, bo drewno wraz z upływającym czasem, szczególnie przez działanie zmiennych temperatur, nieznacznie zmienia swoją strukturę. Dlatego też producenci stosują aluminiowe zabezpieczenia (nakładki aluminiowe na skrzydłach).
• Na wytrzymałość okien wpływa również ich grubość (szerokość ramy), która dodatkowo zwiększa izolację termiczną.
• Konserwację okien drewnianych powinno się przeprowadzać co 8 lat i właściwie jest to jedyna ich „wada”, lecz należy zaznaczyć – tylko w porównaniu do pozostałych ich wytrzymałość jest słabsza, lecz nadal wystarczająca, aby profile drewniane uznać za dobry wybór. - Okna aluminiowe – są zdecydowanie najtrwalszymi oknami w ofercie rynkowej. Ponadto są najmniej podatne na wszelkiego typu odkształcenia i uszkodzenia. Kolejną cechą jest fakt, iż na przestrzeni czasu nie wymagają żadnej konserwacji. Okna aluminiowe rzadziej zamawiają Klienci do domów czy mieszkań, jednak nie wynika to ze specyfiki materiału – nie robią wrażenia zimnych, sztucznych. Wydaje się, że po prostu nie jesteśmy jeszcze do nich przyzwyczajeni.
• Ich największą zaletą związaną z wytrzymałością jest wykorzystywanie ich do atypowych konstrukcji architektonicznych, w tym z bardzo dużymi przeszkleniami, w których najlepiej się sprawdzają.
• Ponadto: nie rdzewieją, są bardziej sztywne i najlżejsze ze wszystkich opisanych tutaj okien. Przy powyższym posiadają tylko jedną niedoskonałość – słabsze parametry izolacyjne od okien drewnianych i PCV. - Okna PCV – trudno mówić nawet o ich popularności, po prostu są niemal wszędzie. Wpływa na to z pewnością ich cena, bo są najtańsze na rynku. Występują ponadto w wielu wersjach, np. ilości komór i mogą cechować się wysokimi parametrami izolacji ciepła, w tym celu dodatkowo stosowana jest w nich technologia IKD (wypełnianie komór pianą).
• Od wewnątrz są wzmacniane włóknem szklanym lub stalą.
• Przewyższają aluminiowe pod względem właściwości izolacyjnych, a drewniane przez fakt braku konieczności konserwacji.
Z praktycznych względów okna PCV są najczęściej wybierane do tradycyjnych domów i mieszkań. Drewniane służą tym samym celom, lecz wydaje się, że rozstrzygająca jest tutaj jedynie kwestia estetyczna i praktyczna, związana z konserwacją. I jedynie okna aluminiowe wychodzą poza schemat – nadają się one lepiej do innych konstrukcji architektonicznych, niż tradycyjne, np. do nowoczesnych domów z dużymi, oszklonymi powierzchniami.
Okna łączone popularne w Białymstoku
Poza już wymienionymi, istnieją jednak jeszcze okna łączące dwa materiały. Należą do nich np. okna aluminiowo-drewniane, gdzie z aluminium wykonane są specjalne nakładki profilowe, stosowane po zewnętrznej stronie okna. Zyskują one dużą popularność i w Białymstoku. Okna te posiadają bowiem walory estetyczne okien drewnianych, a przy tym są trwalsze i nie wymagają tak częstej konserwacji. Ponadto łącznie metali z drewnem zazwyczaj jest korzystne dla jego wyglądu i tworzy dobrą bazę pod nowoczesny, np. loftowy wystrój wnętrza, który ostatnio zdominowało umysły projektantów.