Jeśli ogrodzenia to gabiony – wyjątkowe otoczenie domu | WAWRUK Nowoczesna Stolarka

Poza tym, że coraz częściej przenosimy się do domów wolnostojących lub szeregówek, również częściej niż dawniej korzystamy z nowoczesnych, a czasem nawet awangardowych projektów architektonicznych domów. Nierzadko są one bardzo oryginalne i wymagają zaaranżowania podobnie „lotnego” otoczenia. Temu właśnie służą gabiony – artystycznej koegzystencji z nieszablonowymi domami, które potrzebują czegoś więcej niż słupków z cegłówek lub metalowych prętów ogrodzenia.

Czym są gabiony

Gabiony pierwotnie nie były formą ozdobną, a dopiero niedawno się nią stały. Skonstruowane są z metalowych klatek czy też koszy, zazwyczaj w postaci prostopadłościanu, wypełnianych pierwotnie kamieniami, gruzem lub żwirem. W takim wydaniu pełniły one rolę użyteczną na budowach i w innych miejscach, w których najczęściej utrzymywały znaczny ciężar. Dzięki nim powstrzymywano obsuwanie się: skarp, nasypów, utrzymywano we właściwej pozycji tymczasowe tamy na rzece, gruzowiska itp.

Właściwie nie wiadomo, kto wpadł na pomysł wykorzystania tych konstrukcji do celów ozdobnych, znalazły one jednak spore uznanie wśród wielu profesjonalistów i amatorów innowacyjnego otaczania domów.

Na czym polega artyzm gabionów

Artystyczne wykorzystanie gabionów polega na zastąpieniu gruzu czy żwiru wewnątrz siatek innymi materiałami i nie ma w tym względzie żadnych ograniczeń. Mogą to być: otoczaki, drewniane pale, pustaki, kawałki blachy, szklane kule, kolorowe, tłuczone szkło i wszelkie inne materiały, które nierzadko wykorzystane są w zewnętrznej dekoracji domu – gabiony tworzą w ten sposób wraz z nim nieprzypadkową kompozycję. Można też np. wykorzystać sezonowe elementy otoczenia i jesienią nanieść do gabionów kolorowych liści, a wiosną ozdobić je świeżo skoszoną trawą. Niesamowity widok przedstawiają np. ogrodzenia wykonane z gabionów uczepionych drzew rosnących na skraju posesji, czy też winoroślą spływające z zamontowanych siatek.

Owe wspomniane ozdoby domu również mogą być wykonane z mini gabionów – małych klatek występujących tu i ówdzie w ogrodzie, przy przejściu, chodniku i innych miejscach. Można z nich uczynić niewielkie klomby, a nawet ozdobić ściany domu czy garażu, co robi duże wrażenie, gdy częścią konstrukcji jest bluszcz. Nie ma w tym względzie ograniczeń. Gabiony wydają się więc być jako niezamalowane płótno, na którym każdy może dowolnie malować. I jest w tej analogii wiele prawdy, gdyż sklepy sprzedający elementy gabionów, jak nasz w Białymstoku, nie zapewniają wraz z siatkami ich wypełnień. Klienci starają się o nie samodzielnie co sprawia, że ogrodzenia z gabionów zawsze posiadają „duszę” właściciela domu.

Gabiony słupy Białystok

Ogrodzenia gabiony i niskie ceny w Białymstoku

Należy jednak zwrócić uwagę również na ich walory użytkowe, a należą do nich:

  • bezpieczeństwo – ściśle wiąże się z pierwotną rolą gabionów, utrzymywania i stabilizacji w miejscu dużych ciężarów; tym samym nie trzeba się obawiać ich zniszczenia, a wielce prawdopodobne jest, że utrzymałyby w miejscu nawet jadący samochód;
  • intymność – związana z tym, że wypełnienia koszy są nieprzezierne, nie ma w nich prześwitów, więc zależnie od użytych materiałów (np. szkło tego nie zapewni) posesja jest odgrodzona od świata zewnętrznego;
  • swoboda instalacji – nie potrzebują równego podłoża do montażu, a także przygotowania fundamentów; można je stawiać na pochyłych powierzchniach, o ile tylko grunt jest odpowiednio gęsty (lub go zagęścić); są tym samym tańsze od innych ogrodzeń;
  • izolacja akustyczna – wobec swojej konstrukcji, które zazwyczaj cechuje szczelne wypełnienie, w przeciwieństwie do innych ogrodzeń te doskonale tłumią dźwięki;
  • brak konieczności konserwacji – z czym związana jest również wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne i środowiskowe.

Konstrukcja to tylko betonowe słupy i siatka, którą się do nich przytwierdza, łatwo więc zauważyć, że jedną z podstawowych cech takich ogrodzeń jest również niska cena. Oczywiście należy samodzielnie wyszukać wypełnień i za nie zapłacić, lecz nadal są to ogrodzenia znacznie tańsze od innych. Jako sprzedawca gabionów z Białegostoku polecamy do nich drut ocynkowany i przy powyższym dodać możemy już tylko jedno – gwarantujemy, że każde ogrodzenie gabionowe będzie inne, niepowtarzalne i… własne.