Jak dobrać wzór układania podłóg do małych i dużych wnętrz? | WAWRUK Nowoczesna Stolarka

Określone ułożenie drewnianej podłogi wpływa na walory dekoracyjne pomieszczeń. Ważne znaczenie ma zastosowanie odpowiedniego wzoru, który współgra z całą kompozycją. W artykule opiszemy, jak zamontować deski w małych i dużych pomieszczeniach, aby wnętrza wyglądały bardziej atrakcyjnie, a parkiet stanowił ciekawe dopełnienie pojedynczych wnętrz lub całych mieszkań.

Układ w jodełkę

Do wyboru mamy dwie opcje. We wzorze jodełka klasyczna wykorzystywane są deski o jednakowych rozmiarach, które układa się pod skosem w ten sposób, że ich krańce nie przylegają bezpośrednio do siebie, a krótsze boki łączą się z dłuższymi pod kątem prostym. Można zastosować pojedynczy rząd lub układanie parami.

Inne rozwiązanie to jodełka francuska (zwana też węgierską). Powierzchnię tworzy się z desek przyciętych pod kątem 45 stopni, dzięki czemu na podłodze występuje układ przypominający zygzak, harmonijkę czy grot strzały. To rozwiązanie spotykane w wielu dawnych realizacjach, jak też najnowszych.

Inne sposoby ułożenia podłogi

Wybierając podłogi drewniane, można zdecydować się na cegiełkę. Jest to tzw. układanie na ząb, z przesunięciem kolejnych rzędów o wybraną wartość, zwykle połowę długości elementów. Obrazowo można przedstawić ten sposób układania jak wzór cegieł czy bloków betonowych w klasycznym murze.

Częsty wybór to wzór angielski. Deski umieszcza się równoległe względem siebie, w tym wzdłuż lub wszerz pomieszczenia (styl prosty) czy pod kątem 45 stopni w odniesieniu do ściany (diagonalny). Całość podobna jest zatem do cegiełki, lecz przesunięcie ma różną wartość, nie zawsze połowę długości deski znajdującej się wyżej. Daje to ciekawy, wybierany chętnie efekt wizualny.

Wybór sposobu ułożenia podłogi powinien wynikać z aranżacji wnętrza. Duże znaczenie ma również powierzchnia pomieszczenia i również pod tym względem powinno się odbywać dopasowanie rodzaju układania desek.

układ w jodełkę

Cegiełka i wzór angielski – do małego pokoju

W niewielkich wnętrzach warto zastosować cegiełkę. To minimalistyczny i dobrze komponujący się z ciasnymi pomieszczeniami układ, który:

  • bazuje na dużej ilości krótkich klepek, co ma znaczenie dlatego, że ludzkie oko uznaje, iż ma do czynienia z większą powierzchnią; jest to prosty trik, który dodaje przestronności;
  • komponuje się z funkcjonalnymi, prostymi meblami, znajdującymi się na przykład w pokojach dziecięcych.

Podłogi w niewielkich lokalach można ułożyć także na wzór angielski. Dobre rozwiązanie stanowi zamontowanie desek wszerz oraz w kierunku okien. Pozwala to na optyczne wydłużenie powierzchni i uwypuklenie walorów estetycznych drewna za pomocą naturalnego światła.

W niewielkim mieszkaniu warto zastosować identyczny układ we wszystkich pomieszczeniach. Jeśli nie można tego wykonać, na przykład ze względu na konieczność zastosowania płytek ceramicznych w łazience czy kuchni, warto zadbać o wykorzystanie materiałów, które mają zbliżoną do parkietu kolorystykę. Coraz częściej stosowane przez projektantów jest również poprowadzenie wybranego wzoru do kolejnego pokoju, co pozwala na uzyskanie efektu „wydłużenia” podłogi.

Duże pomieszczenia z podłogą w jodełkę

W przestronnych, wysokich wnętrzach, gdzie są duże, drewniane okna, najlepiej stosować jodełkę, zarówno klasyczną, jak i francuską. Wzór sprawdzi się w domach i mieszkaniach urządzonych w stylu klasycznym, retro czy rustykalnym, a także w zabytkowych dworkach, obiektach hotelowych oraz restauracyjnych. Jest spotykany tam, gdzie znajdują się antyki. Nie jest natomiast polecane wykorzystywanie go w nowoczesnych aranżacjach typu loft, jak również w przestrzeniach, które zawierają wiele kontrastów.

Taki układ:

  • nadaje wnętrzu lekkości, bez względu na to, z jak dużym pomieszczeniem mamy do czynienia,
  • nie przytłacza użytkownika, ale pozwala cieszyć się wyjątkowym, często ekskluzywnym wzornictwem,
  • doskonale współgra z elementami otoczenia oraz uwypukla elegancję i szyk, a ułożenie desek wzdłuż ścian pozwala jeszcze bardziej podkreślić walory dekoracyjne.

W szerokich pomieszczeniach można równocześnie wykorzystać dwa rodzaje podłogi – jodełkę klasyczną oraz francuską. Takie rozwiązanie wzbogaci aranżację i doda jej niepowtarzalnego charakteru. Pozwoli również na oddzielenie na przykład strefy wypoczynkowej od jadalnej.

Odpowiedni układ podłogi to podstawa atrakcyjnego wnętrza

Ułożenie desek wymaga dobrania adekwatnej kompozycji. W małych pomieszczeniach, w celu optycznego powiększenia powierzchni, warto zdecydować się na cegiełkę lub wzór angielski. W dużych wnętrzach najlepsze rozwiązania to jodełka klasyczna oraz francuska, które nawet w przestronnych, wyposażonych w wysokie sufity i duże, drewniane okna pokojach tworzą atmosferę lekkości oraz subtelności. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego wzoru sprawisz, że podłoga będzie jednym z najbardziej atrakcyjnych i skutecznie przyciągających uwagę elementów domu czy mieszkania.