Istota wypełnienia szyb zespolonych i powłok w oknach, część 1. | WAWRUK Nowoczesna Stolarka

Teoretycznie do wypełnienia przestrzeni pakietów szybowych w oknach wystarczyłoby sprężone powietrze, natomiast ze względu na oczekiwaną trwałość takiego wypełnienia, używane są gazy szlachetne. Do najczęściej stosowanych należy argon, lecz w najnowszych modelach stolarki okiennej pojawia się również bardziej gęsty krypton. Ma to istotne znaczenie dla okien PCV, drewnianych i innych.

Izolacyjność cieplna okien i inne ważne atuty

Przyczyną wdrażania innowacyjnych rozwiązań jest potrzeba optymalizowania izolacyjności cieplnej okien. Ze względu na dużą powierzchnię pakietów szybowych, są to przestrzenie, przez które ciepło z wnętrza domu nie powinno nadmiernie wydostawać się na zewnątrz. Ważnych jest również kilka innych kwestii, związanych z użyciem gazów szlachetnych przez producentów okien. Oto one.

  • Korzystny wpływ na ograniczenie parowania szyb od wewnątrz. Kondensację pary wodnej i jej osiadanie na szybach można skutecznie ograniczać właśnie poprzez wypełnianie pakietów szybowych gazami szlachetnymi. Sprawiają one, że przenikalność cieplna jest optymalna, czyli że pakiety szybowe i profile okienne są odpowiednio szczelne.
  • Większa izolacyjność akustyczna szyb. Oknom PCV, drewnianym, aluminiowym można przyjrzeć się również pod kątem dźwiękoszczelności. Gazy szlachetne mają większą gęstość niż powietrze, dlatego skutecznie oddzielają wnętrza od hałasów z zewnątrz. Taka bariera to jedna z najbardziej naturalnych metod, niewymagająca dodatkowych zabezpieczeń.
  • Przyjazny mikroklimat. To pojęcie nieco abstrakcyjne, natomiast w rzeczywistości ważne dla każdego domownika. Dobrej jakości powietrze, korzystna temperatura i prawidłowy poziom wilgotności powietrza można osiągnąć również za pomocą szyb wypełnionych gazem szlachetnym. Konieczny jest przy tym fachowy montaż okien.

Warunkiem koniecznym do zachowania właściwości argonu i kryptonu jest kilka innych czynników. Znając je będziesz wiedzieć, czego możesz oczekiwać po nowoczesnych oknach.

Dodatkowe aspekty montażu okien na potrzeby szczelności

Oferując naszym Klientom usługi związane z montażem okien w Białymstoku i innych miastach, zapewniamy realizację zadań na poziomie zgodnym z najwyższymi standardami monterskimi. Jest to kluczowa kwestia, ponieważ wyłącznie odpowiednio zamontowane profile okienne mogą spełniać swoją rolę, bez ryzyka nadmiernych strat ciepła. Odnośnie budowy samych okien znaczenie mają także:

  • rodzaj szkła – jednym z najpopularniejszych, cieszących się zasłużonym uznaniem, jest szkło typu float; specjalne piece pozwalają na przygotowanie szyb od 0,4 mm do 25 mm grubości, a sama tafla szyby jest niezwykle gładka, bez odkształceń;
  • liczba tafli – współczesne okna to najczęściej 2 lub 3 tafle szkła, odpowiednio zespolone w pakiety szybowe, połączone profilem okiennym, aby całość pozostawała stabilna i odporna na inne czynniki poza przenikaniem ciepła;
  • właściwości profili okiennych – aby utrwalić wydajność gazów szlachetnych, producenci dbają również o prawidłowy dobór profili okiennych; tylko solidna oprawa pozwala zachować pożądane właściwości współczesnych szyb;
  • uszczelnienia – znaczenie mają tutaj między innymi ramki dystansowe, czyli poziome sekcje w profilach okiennych jako połączenie pakietów szybowych; dawniej materiałem wypełnieniowym było aluminium, obecnie to stal szlachetna lub inne materiały o niskim przewodnictwie cieplnym.

Dążenie do perfekcji sprawia, że i w tworzeniu systemów okiennych wprowadzane są kolejne udoskonalenia. Poza obecnością niezwykle dopracowanych powyższych rozwiązań, stosuje się jeszcze inne, o których warto wiedzieć nieco więcej. Są to na przykład specjalne powłoki niskoemisyjne, o których przeczytasz wkrótce w kolejnym artykule.

Okna - izolacyjność Białystok

Wiedza o oknach to podstawa. Odwiedź nasz salon w Białymstoku

Przedstawiając naszym Klientom atuty współczesnych okien montowanych przez nas w Białymstoku i okolicach, mówimy także o korzyściach związanych ze stosowaniem gazów szlachetnych do wypełniania pakietów szybowych. Funkcjonalność systemów okiennych zmieniła się znacznie na przestrzeni minionych lat i tak jak dawniej głównym zadaniem okna było doświetlenie pomieszczeń w ciągu dnia, tak teraz każde takie okno pozwala:

  1. oszczędzać energię potrzebną na ogrzanie pomieszczeń, co pozwala bardziej ekonomicznie rozwiązać problemy z wytracaniem ciepła z wnętrza domu,
  2. uzupełnić barierę akustyczną, która jest tym bardziej istotna w miejscach ze wzmożonym ruchem drogowym, ale też wszędzie, gdzie potrzebujesz ciszy,
  3. przyczyniać się do ochrony środowiska naturalnego, między innymi poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, zgodnie z dyrektywami unijnymi.

Technologia izolacji okien PCV oraz wszystkich pozostałych, a także drzwi wewnętrznych, gdy są to drzwi balkonowe lub inne przeszklone, stanowi zatem dziedzinę bliską każdemu człowiekowi, mniej lub bardziej bezpośrednio. Zadaniem producentów i dystrybutorów jest natomiast zapewnienie dostępności tych technologii.

Wybierz okna w Białymstoku, zamów montaż w domu lub firmie

Niezależnie od tego, jak wiele już wiesz o oknach, Białystok i salon Wawruk to miejsce, które warto odwiedzić planując wymianę stolarki okiennej lub montaż okien w nowym budynku. Nieustannie obserwujemy nowości rynkowe, aby wybrać z myślą o Klientach wyłącznie takie opcje, które przekładają się na komfort użytkowania, bez zbędnego podwyższania kosztów inwestycji. Zapraszamy do kontaktu lub do wizyty w naszym salonie.

Aby dowiedzieć się więcej o wspomnianych wyżej powłokach niskoemisyjnych, stosowanych na szyby, odwiedzaj regularnie nasz blog. Już wkrótce pojawi się nowy artykuł. Do zobaczenia!