Udogodnienia dotyczące drzwi balkonowych są na przestrzeni lat coraz bardziej zaawansowane. Jeden z godnych uwagi przykładów to progi zlicowane z posadzką, czyli nie wystające ponad płaszczyznę podłogi. Na taki balkon czy taras bez problemu przejedzie wózek inwalidzki, wózek dziecięcy. Nie ma progu, o który mogłoby się potknąć dziecko lub osoba starsza. Ważne są też względy estetyczne – takie drzwi to większe przeszklenia, a tym samym bardziej panoramiczny widok każdego dnia.
Klasyczne progi stały się zbędne
Tradycyjna stolarka otworowa w przypadku balkonów i tarasów wygląda tak, jak typowe ramy okienne, czyli próg jest dosyć wysoki z racji specyfiki całej ramy. Tym bardziej doceniane są rozwiązania, dzięki którym korzystanie z danej przestrzeni jest możliwie najwygodniejsze, a przy okazji dany system spełnia wszystkie pozostałe zadania.
Widać to właśnie na przykładzie Schüco, ponieważ dopełnieniem zlicowanych progów jest:
- dobra izolacyjność termiczna i dźwiękowa,
- proste otwieranie z użyciem jednego przycisku lub pilotem,
- różne warianty otwierania (drzwi przesuwne, uchylno-przesuwne i inne),
- zamek zabezpieczający przed włamaniem,
- możliwość wyboru odpowiedniej wersji kolorystycznej.
Taka wszechstronność sprawia, że przy okazji jednej inwestycji możesz zadbać o wiele aspektów w swoim domu, firmie, obiekcie wypoczynkowym i innych miejscach, w których wygoda jest wartością nadrzędną.
Taras jako umowne powiększenie powierzchni domu
Wnętrza bez barier mają swoje uzasadnienie również ze względu na to, że dana przestrzeń stanowić może przedłużenie innej. Takim przykładem jest właśnie taras, na który można wyjść z salonu, pokoju dziennego albo z sypialni. Gdy drzwi zostaną rozsunięte na całą szerokość, zwiększa się odczucie przestronności. Panoramiczne przeszklenia pozwalają odejść od dosyć ciężkiej wizualnie koncepcji typowych ościeżnic oraz ram drzwiowych i okiennych.
Z decyzją o zakupie powinna iść w parze decyzja o doborze zasłon lub rolet. Gdy będą to firany i zasłony, karnisz mocowany jest powyżej ościeży, zatem nie wpływa na korzystanie z samych drzwi. Jeżeli natomiast w pomieszczeniu mają się pojawić rolety, najlepiej wybrać tzw. plisy, mocowane na danym przeszkleniu. Można też sprawdzić dostępne na rynku rolety w kasecie. Ostateczna decyzja zależeć powinna między innymi od specyfiki wnęki, w której znajduje się wyjście na taras. Rodzajem kompromisu będą rolety zewnętrzne.
Aluminium lub PCV do wyboru
Pod względem estetyki oba rozwiązania wpisują się w gust nabywców między innymi ze względu na różne dostępne wersje kolorystyczne lub wersje, w których samo obramowanie jest niemal niewidoczne. Do wnętrz wpada wtedy więcej światła słonecznego, które dodatkowo w chłodniejszych miesiącach pomaga utrzymać komfort cieplny pomieszczeń. Co do aspektów praktycznych, sytuacja wygląda tak jak w przypadku okien z tych materiałów.
- Dlaczego aluminium? Ponieważ jest bardziej odpowiednie do przeszkleń wielkogabarytowych, na przykład takich, które zajmują niemal całą ścianę w najbardziej obszernych wyjściach.
- Minusy: inwestycja wymaga większych nakładów finansowych.
- W porównywalnej cenie ma niższe wartości izolacyjności cieplnej.
- Dlaczego PCV? Budowa pięcio- lub sześciokomorowa sprawia, że przewyższają aluminiową i drewnianą konkurencję pod względem izolacyjności cieplnej. Odpowiednio zamontowane zmniejszają odpływ ciepłego powietrza przez mostki termiczne.
- Minusy: nie są wystarczająco stabilne do najbardziej obszernych przeszkleń.
- W białej wersji kolorystycznej są podatne na blaknięcie od słońca.
Wystarczy jednak odpowiednio dobrać profile pod kątem ich właściwości (w tej samej gamie są na przykład drzwi o różnej izolacyjności cieplnej) i z uwzględnieniem budżetu przeznaczonego na zakup, aby całość spełniała swoje zadanie.
Zgodnie z ideą „Projektowania bez barier”
Już w 2013 roku podczas WAWA Design Festiwal przedstawiono liczne koncepcje, które pomagały odpowiedzieć na pytanie: jak projektować rozwiązania uniwersalne, w tym pozbawione barier architektonicznych. Najbardziej pożądane są rozwiązania proste i intuicyjne w użytkowaniu, pozwalające niemal bez wysiłku korzystać z poszczególnych miejsc, urządzeń, systemów. Drzwi balkonowe Schüco wpisują się w ten trend, zyskując stale nowych użytkowników.