Drzwi wewnętrzne na przykładzie drzwi szklanych | WAWRUK Nowoczesna Stolarka

Drzwi wewnętrzne szklane stanowią nowatorskie rozwiązanie dla odważnych z kilku powodów: nie są uważane za tak trwałe, jak drewniane czy płytowe, wymagają artystycznego, a nawet awangardowego wykończenia wnętrza, np. loftowego, czynią przestrzeń mieszkalną bardziej otwartą, kojarzoną czasami z pozbawieniem intymności.

Nowoczesne drzwi szklane to drzwi nie tylko przesuwne, co należy podkreślić. Mowa tu o drzwiach wyglądających tak samo jak tradycyjne, tak samo mocowanych na zawiasach i zamykanych na klamkę.

Jakie są mity na temat drzwi wewnętrznych szklanych

Zdecydowanie najważniejszy mit związany z drzwiami wewnętrznymi szklanymi dotyczy ich trwałości. Szkło z oczywistych powodów nie kojarzy się z wytrzymałością. Oczywiste jest jednak, że drzwi wewnętrzne szklane nigdy nie pojawiłyby się w produkcji, gdyby nie były odpowiednio przygotowane do codziennego użytkowania z gwarancją trwałości przy przeciągu czy nawet silnym zatrzaśnięciu, bez ryzyka pęknięć.

Szkło w drzwiach szklanych jest hartowane i nie wymaga żadnych obramowań wspierających. Taki sposób przygotowania tafli szkła zapobiega jej naprężeniom, wzmacnia odporność na uderzenia. Tafla drzwiowa może być zbita wyłącznie silnym uderzeniem twardym przedmiotem, co właściwie musiałoby być działaniem celowym.

Drugi mit dotyczy bezpieczeństwa w kontakcie z drzwiami szklanymi. Należy w tym względzie wyjaśnić, że grubość drzwi szklanych dochodzi do 1 cm, przy czym nie jest to szkło podobne do stosowanego w oknach. Posiada ono te same właściwości co szyba samochodowa. Zatem nawet gdy się stłucze, konstrukcja tafli rozpadnie się na drobne kawałki eliminując zagrożenie odniesienia ran.

Trzeci mit dotyczy utraty intymności związanej z przeszkleniem drzwi do pomieszczeń w mieszkaniach. W tym wypadku należy podkreślić, że drzwi tego typu zazwyczaj nie są wykonywanie z prześwitującej tafli, a barwionej lub nietransparentnej. Rozwiązanie tego typu sprawia, że za taflą szkła może być widoczny jedynie ruch lub położenie źródła światła. Ich grubość natomiast dodatkowo dobrze izoluje dźwięki.

Jak montuje się drzwi wewnętrzne szklane

Drzwi szklane, o których tu mowa, czyli nieprzesuwne, montowane są dokładnie tak samo jak tradycyjne. Zawieszane są na zawiasach w ościeżnicy, ale też alternatywnie montuje się na drzwiach mosiężne lub stalowe okucia, które spełniają rolę zawiasów.

Występują ponadto w tych samych typach co drzwi drewniane czy płytowe, dostępne są: prostokątne, dwuskrzydłowe i łukowe. Podczas montażu dużą uwagę zwraca się na dopasowanie odpowiednich zawiasów, bo drzwi szklane lekkie nie są. Poza tym trzeba odpowiednio dopasować grubość szkła do wielkości skrzydła, a także brać pod uwagę luzy technologiczne – prześwity między drzwiami a ścianą i podłogą. Drzwi wewnętrzne szklane muszą mieć odpowiedni luz i nie mogą wchodzić w kolizję z twardymi elementami otoczenia.

Drzwi szklane nowoczesne Białystok

Modne drzwi wewnętrzne szklane na podstawie zakupów w Białymstoku

Drzwi wewnętrzne szklane są nie tylko nietransparentne, lecz również w określony sposób zdobione. Szkło pozwala na wiele ingerencji w jego strukturę i możliwe jest m.in.:

  • nadanie mu dowolnej barwy,
  • oklejanie w celu stworzenia określone wzoru,
  • rzeźbienie jego struktury zewnętrznej – nadawanie określonej faktury i kształtu.

Z doświadczenia naszego salonu w Białymstoku wynika jednak, że najpopularniejsze są drzwi wewnętrzne szklane matowe (mleczne), lecz i w tym wypadku nie muszą one posiadać jednolitej struktury. Modne są drzwi matowe pośrodku, a na brzegach przecierane. Drzwi szklane tego typu doskonale komponują się z eleganckimi pomieszczeniami. Pasują zarówno do stylowych mebli z drewna i skóry, jak i nowoczesnego, loftowego stylu.