Drzwi wewnętrzne białe – klasyka stylu angielskiego | WAWRUK Nowoczesna Stolarka

Drzwi wewnętrzne białe uchodzą we wnętrzarstwie za uniwersalny element wystroju. Doskonale komponują się zarówno z nowoczesnym minimalizmem, jak i z klasycznymi kompozycjami. W tym artykule sprawdzamy, jak takie modele wpisują się we wnętrza utrzymane w stylu angielskim.

Angielskie wnętrza w Białymstoku

Styl angielski kojarzy się z przytulnymi wnętrzami, które zapraszają do odpoczynku i relaksu w harmonijnym otoczeniu. Anglicy cenią elegancję przełamaną elementami typowymi dla różnych stylistyk, co przeciwdziała monotonii. Charakterystycznymi detalami są:

  • motywy kwiatowe – obecne są w drobnych i większych postaciach, na poduszkach, tapetach, zasłonach, a także na przedmiotach codziennego użytku, między innymi na porcelanie;
  • kraty i kratki – podobnie jak motywy kwiatowe, także krata występuje w wielu odmianach i na różnych powierzchniach, na przykład: na kocach, podnóżkach, pufach;
  • lampy i żyrandole – typowe są abażury dopasowane do innych elementów wystroju, mogą być jednolite, ale równie często spotykane są te w kwiaty czy kraty; to one wprowadzają ciepłe oświetlenie do wnętrz, których nie rozpieszczają słoneczne promienie;
  • bibeloty – dodatki to zróżnicowanie stylistyki, często mają znamiona vintage, a na ścianach można zleźć obrazy w drewnianych i złotych ramach.

Nie bez znaczenia jest jakość poszczególnych elementów – to ona współtworzy niepowtarzalny klimat angielskich wnętrz.

Drzwi wewnętrzne białe jako dyskretne uzupełnienie

Wnętrza utrzymane w angielskiej stylistyce same w sobie są dość ozdobne, dlatego potrzebują stonowanych uzupełnień – takich właśnie jak drzwi wewnętrzne białe. Do wyboru mamy skrzydła:

  • o jednolitej powierzchni – płaszczyzna skrzydła jest w takich modelach gładka, przez co staje się dyskretną częścią wystroju;
  • ze żłobieniami – tworzą delikatne tłoczone panele, urozmaicające jego wygląd;
  • ze szprosami – znajdujące się w nich przeszklenie na mniejsze części dzielą cienkie listewki; dzięki takiej konstrukcji drzwi nabierają lekkości i stają się częścią dekoracji;
  • dwuskrzydłowe – dostępne są modele o różnych powierzchniach (jednolitej, tłoczonej, z przeszkleniami), które przeznaczone są do dużych wnęk, oddzielających spore pomieszczenia.

Wybierając drzwi w stylu angielskim, warto zwracać uwagę na ich formę i kolor. Biel ma wiele odcieni, dlatego dość łatwo dopasować ją do tkanin, obić czy drewnianych okładzina na ścianach. Nie bez znaczenia jest wykończenie skrzydeł – wersje matowe przywołują elegancję londyńskich mieszkań.

Dodatki do drzwi

Zauważyliśmy już, że drzwi wewnętrzne białe są subtelne i uniwersalne. Warto jeszcze dodać, że dla stylu angielskiego bardzo charakterystyczne są także elementy montowane na stałe wraz z drzwiami jako klimatyczne wykończenia. Są to zdobione delikatnymi rzeźbieniami ościeżnice dopasowane do wysokich listew przydrzwiowych. Z nimi dodatkowo dobrze komponują się białe, ozdobne listwy przypodłogowe. Klimatyczne będą też niestandardowe klamki. W ten sposób powstaje całościowa, oryginalna zabudowa wokół skrzydła.

Estetyka dopasowana do gustu mieszkańców

Podsumowując, styl angielski spotka się z uznaniem osób, które cenią tradycję i przytulną elegancję. W takich wnętrzach punktem, który dopełnia całość – akcentując ozdobność lub minimalizm albo nawet lekkość ażurowych mebli – stają się drzwi wewnętrzne białe. W Białymstoku stylistykę taką spotykamy w niewielkich mieszkaniach i dużych domach pasjonatów klimatu angielskiej wsi lub londyńskich przedmieść.