Drzwi wejściowe do mieszkania – trendy 2020 | WAWRUK Nowoczesna Stolarka

Drzwi wejściowe do mieszkania stają się wizytówką domostwa, dlatego warto poświęcić chwilę, by wybrać takie, które będą nie tylko zachwycały estetyką już od pierwszego spojrzenia, ale także będą pełniły swoją pierwszoplanową funkcję, jaką jest ochrona wnętrza mieszkania. W dzisiejszym wpisie przyglądamy się tegorocznym propozycjom.

Kolor roku na drzwiach

Drzwi wejściowe do mieszkania od strony wnętrza mieszkalnego są nieodłączną częścią wystroju. Rzadko zdajemy sobie z tego sprawę, wybierając przede wszystkim modele klasyczne i funkcjonalne, podczas gdy – szczególnie w niewielkich mieszkaniach – z powodzeniem można wybrać takie, które stylistycznie skomponują się z pozostałymi skrzydłami drzwiowymi.

Zgodnie z tegorocznym trendami wnętrzarskimi pomoże w tym ujednolicenie kolorystyczne. Projektanci proponują nam aktualnie kolor classic blue, zaproponowany przez renomowany Instytut Pantone, który od lat dyktuje barwne wytyczne. Nic więc dziwnego, że w ofercie różnych producentów znaleźć można drzwi w kolorze intensywnego, głębokiego koloru niebieskiego. Wygląda on elegancko i świetnie komponuje się z wnętrzami w stylistyce prowansalskiej, skandynawskiej, industrialnej. Można go uznać za uniwersalny.

Powrót minimalizmu

Kolejną propozycją jest trend lansujący proste modele drzwi wejściowych do mieszkań, a więc prym wiodą powierzchnie bez zdobień, żłobień, elementów dekoracyjnych metalowych czy szklanych. Komponują się z nimi klamki o minimalistycznym wzornictwie i w stonowanych odcieniach. W tym duchu utrzymane są także drzwi metaliczne i błyszczące – w tych wypadkach to ich powierzchnia staje się elementem dekoracyjnym. Jest to jednak na tyle wyraziste, że warto, by reszta pomieszczenia utrzymana była w stonowanej stylistyce.

Ekologia jest trendy

Moda na ekologię objęła także wzornictwo wnętrzarskie. W tej kategorii projektanci proponują rozwiązania z naturalnych materiałów w kliku wersjach budżetowych:

  • premium – wykonane z naturalnego drewna; są ponadczasowe, trwałe i solidne, sprawiają szlachetne wrażenie, a przy tym są łatwe w pielęgnacji;
  • exclusive – te wersje dadzą się połączyć z nowinkami technologicznymi, ponieważ mogą wpisywać się w ideę smart home, docenianą również w Białymstoku;
  • economic – w tej opcji modele z drewna mogą być zastąpione po prostu skrzydłami w naturalnych barwach, a więc w odcieniach brązu; w ten sposób wpiszą się jednocześnie w trend minimalistyczny.

Ekologiczne skrzydła są równie funkcjonalne, trwałe i niezawodnie służą przez lata.

Inteligentne drzwi wejściowe do mieszkań w Białymstoku

Wspomnieliśmy już o idei smart home, czyli inteligentnych mieszkań. Częścią takiego systemu są naturalnie drzwi wejściowe, które otwierają i zamykają się automatycznie. To ważne udogodnienie, kiedy wychodzisz i wracasz do domu w towarzystwie małych dzieci, niesiesz akurat zakupy lub należysz do osób, które często szukają kluczy albo nigdy nie mają pewności, że zamknęły drzwi na klucz. Taka konstrukcja obejmuje:

  • moduł napędowy, składający się z zasuwnic z wykonanymi ze stali punktami ryglującymi. Po zamknięciu, z drzwi wysuwają się też bolce i haki, co sprawia, że cały system jest optymalnie skonfigurowany pod względem możliwości utrzymania bezpieczeństwa;
  • zamek główny – to on odpowiada za sterowanie pracą zasuwnicy, a więc stanowi dodatkowe zabezpieczenie;
  • zapadkę – sprawia ona, że drzwi wejściowe do mieszkania domykają się cicho i płynnie, co ogranicza ewentualne zużycie wynikające z codziennej eksploatacji.

W praktyce inteligentne rozwiązania wyposażone są w systemy kontroli dostępu z zewnątrz poprzez na przykład aplikacje na smartfonie.

Pamiętaj, że wybierasz na lata

Drzwi wejściowe do mieszkania są na ogół długofalową inwestycją – nie zmienimy ich przecież przy okazji zmiany aranżacji we wnętrzach. Warto więc zadbać o to, by jakość nie ustępowała upływowi czasu, a funkcjonalność wspierała codzienne aktywności i małych, i dużych mieszkańców, chroniąc jednocześnie spokój domowego ogniska.