Drzwi w kolorze palonego drewna – inspiracja godna uwagi | WAWRUK Nowoczesna Stolarka

Wiodący producenci zapewniają szeroki wybór nie tylko osobom szukającym tradycyjnych klasycznych rozwiązań, lecz również zwolennikom nowoczesności, poszukiwaczom inspirujących trendów. Zamiast stolarki drzwiowej w kolorze białym, szarym czy jasnej jodły możesz zatem wybrać kolor palonego drewna. Graficzna struktura drewna ma tutaj barwę antracytu, grafitową lub głębokiej ciemnej szarości. Dodaje wnętrzom szyku i elegancji. Dziś piszemy o tym, dlaczego jest to propozycja godna uwagi.

Chłodna elegancja w domu, biurze, kancelarii

Barwa palonego drewna jest chłodna, dlatego sprawdza się doskonale, gdy celem kompozycji nie są pomieszczenia przytulne, lecz takie, w których dominuje szyk, powaga. To propozycja odpowiednia do nowoczesnych domów i mieszkań o dużych przestrzeniach, jak też do wnętrz biurowców, kancelarii.

Efekt finalny można podkreślić decydując się na wykończenie matowe, półmatowe lub połysk. W pierwszej wersji dostępne są modele z odsłoniętą strukturą drewna, charakterystyczną porowatością. Szlachetność tej formy osiągana jest za sprawą prawdziwych okładzin drewnianych, ale również płyt HDF o odpowiednim wykończeniu.

Pasuje do koloru roku 2023, czyli Viva Magenta

Pantone ogłosiło 1 grudnia, że kolorem 2023 roku będzie połączenie nasyconej czerwieni z fioletem, Viva Magenta, 18-1750. Magenta to piękna barwa, która od lat z powodzeniem wpisuje się w trendy wnętrzarskie, ponieważ stanowi ciekawy kontrast dla bardziej stonowanych powierzchni i przedmiotów.

Do ścian albo mebli, a w wersji minimalistycznej samych dodatków w kolorze magenta możesz dobrać:

  • drzwi w kolorze palonego modrzewia, dębu i innych, zależnie od dostępnych modeli danego producenta – nawet niewielkie różnice mają znaczenie, gdy mowa na przykład o kilku egzemplarzach do wszystkich pomieszczeń mieszkania. Szybko znajdziesz wersje odpowiednie dla siebie.
  • ościeżnice również antracytowe, ewentualnie czarne – w modelach bezprzylgowych kolor ościeżnicy jest taki sam jak wykończenia drzwi, natomiast wersja przylgowa montowana jest często na ościeżnicach, które były już w danej wnęce, zwykle można je malować farbą.
  • okucia stonowane lub kontrastowe – od antracytowych i czarnych poprzez srebrne matowe lub chromowane po złote, będące kontrastem, lecz pozostającym w estetyce elegancji. Niektórzy producenci dają także możliwość dobrania koloru zawiasów.

Można oczywiście zamówić całe drzwi w kolorze magenta, lecz jest to opcja raczej do wnętrz agencji reklamowych, młodzieżowych kawiarni i pubów.

Detale istotne dla ostatecznego efektu

Klienci często zwracają uwagę na szczegóły, dostrzegają drobne różnice. To motywuje producentów do dbania o niuanse, z pozoru niewyróżniające się, lecz wpływające na wygląd całości.

Znaczenie ma:

  • ułożenie wzoru pionowe lub poziome – zwykle jest takie, jak kierunek elementów dodatkowych, typu przeszklenia lub dodatkowe belki dekoracyjne. Może też zależeć od modelu drzwi, na przykład wzór poziomy dobrze się sprawdza na szerokich rozsuwanych skrzydłach.
  • zagęszczenie i wygląd słojów drewna – mogą to być delikatne linie i cieniowania w powtarzających się układach albo znacznie bardziej wyraziste, nieregularne. Wybór powinien zależeć od wnętrza (im bardziej oficjalne, tym prostszy wzór).

Inspiracje naturą dają nieograniczone możliwości, gdy zamiast jednolitego „płaskiego” malowania mamy znacznie większą różnorodność.

Wersja zewnętrzna i wewnętrzna

W takiej gamie kolorystycznej tworzone są drzwi zewnętrzne oraz wewnętrzne, niektóre marki oferują również bramy garażowe w kolorze palonego buku czy dębu. Zależnie od tego, jak wiele stolarki chcesz zmienić w swoim otoczeniu, możesz wybrać jedną lub więcej propozycji.