Drzwi ukryte szturmem weszły na salony – tak można opisać zainteresowanie tą stolarką drzwiową. Odkąd tylko pojawiły się na rynku, wywołały zainteresowanie architektów, dekoratorów wnętrz oraz użytkowników, których przede wszystkim ciekawiło to, jaka jest zasada działania. W tym artykule przedstawimy kilka ciekawych informacji.
Pomysł, który zaczyna się na etapie projektowania
Tak modny w tym roku minimalizm we wnętrzarstwie w przypadku stolarki otworowej zaznaczył się w postaci drzwi ukrytych, a więc takich, których ościeżnica zlicowana jest ze ścianą, czyli praktycznie niewidoczna. Dosłownie: modele bezprzylgowe wtapiają się w otoczenie.
Pojawia się tu jednak pewien mankament natury technicznej – zamontowanie takich skrzydeł musi być zaplanowane przed wykończeniem wnętrza (na etapie budowy lub przy generalnym remoncie), ponieważ ich ościeżnica musi znaleźć się w ścianie, którą trzeba właściwie przygotować do montażu, a dopiero później można otynkować czy zabudować. Tyle o niedogodnościach, znacznie więcej jest zalet.
Nowe oblicze dekoracji wnętrz dla kreatywnych
Gdy patrzymy na drzwi ukryte, widzimy jednolity styk płaszczyzny drzwi ze skrzydłem, a także klamkę. To sprawia, że wejście do pomieszczenia zostaje zamaskowane. Producenci zaproponowali entuzjastom tych nowoczesnych rozwiązań kilka możliwości:
- ECCLISSE: Syntesis Line – pozwala na zainstalowanie drzwi z zawiasami, które będą całkowicie kryły się w aluminiowej ościeżnicy;
- Leon: Sara – dzięki specjalnie ukształtowanemu profilowi, ta aluminiowa ościeżnica pozwala na zlicowanie skrzydła po obu stornach ścian o tej samej grubości;
- DRE: Sara Eco – ta aluminiowa ościeżnica, którą można wmurować lub obrobić płytami gipsowo-kartonowymi, sprawia, że szerokie płaszczyzny skrzydła stają się niewidzialne;
- Lucky: Entra – skrzydła wtapiają się w płaszczyznę, na której zostały zainstalowane; głównym atutem kolekcji jest energetyczna kolorystyka.
Tak zaprojektowane modele zachowują funkcjonalność klasycznych skrzydeł drzwiowych, ale zyskują zupełnie nowy wymiar estetyczny.
Drzwi ukryte w krajobrazie mieszkania
Drzwi ukryte sprawdzają się i w domach, i w mieszkaniach – w obu przypadkach wizualnie powiększają przestrzeń, sprawiają, że pomieszczenia wyglądają na bardziej przestronne . To optyczne złudzenie wynika z faktu, ze skrzydła wtapiające się w ścianę nie przecinają płaszczyzny w zauważalny sposób. Ponadto, ponieważ są ukryte, nie skupiają na sobie uwagi, którą można przekierować na inne, podkreślone w wystroju elementy. Doceniają to zwłaszcza właściciele wnętrz minimalistycznych, gdzie pierwszoplanową rolę odgrywa bryła, a detale pozostają niejako w cieniu.
By ujednolicić drzwi ukryte ze ścianą, możemy: pomalować je farbą na takim sam kolor, umieścić na nich tkaniny, tapety, lustra, szkło lacobel, pokryć betonem architektonicznym, panelami ściennymi, drewnem czy sztukaterią. Możliwości, jak widać, jest wiele, ale wszystkie wymagają precyzji wykonania. Niewątpliwie od staranności wykonania zależy tu efekt końcowy.
Niewidzialne drzwi w Białymstoku
Tego typu skrzydła drzwiowe dają nieograniczone możliwości aranżacyjne, w wyniku których powstaje jednorodna materiałowo ściana, co optycznie powiększa przestrzeń. Drzwi ukryte spotkały się w Białymstoku z uznaniem architektów wnętrz i użytkowników, którzy cenią minimalistyczne wzornictwo o dużych walorach wizualnych. Poznaj dostępne rozwiązania, znajdź inspirację do zmian w Twoim otoczeniu.