Drzwi na zamek magnetyczny – wreszcie ciche zamykanie | WAWRUK Nowoczesna Stolarka

W dziedzinie drzwi wewnętrznych dosyć często pojawiają się ciekawe rozwiązania. Przykładem są zamki magnetyczne, które sprawiają, że drzwi można zamykać cicho, bez trzaskania i niezwykle lekko. To zasługa przyciągania magnesów, z których jeden znajduje się w zapadce zamka, drugim natomiast jest sam rygiel klamki. Inaczej niż w przypadku klasycznych zamków, tutaj rygiel nie jest widoczny, gdy drzwi są otwarte. Wysuwa się dopiero po dociągnięciu skrzydła drzwiowego do ościeżnicy.

Dlaczego takie rozwiązanie jest godne uwagi

Wiodący producenci dbają zarówno o wygodę użytkowania wszelkich okuć, jak też o ich nowoczesny wygląd. W tym przypadku mowa dokładniej o braku widoczności części, które standardowo widoczne są przy otwartych drzwiach. W tradycyjnych modelach rygiel klamki, czyli charakterystyczny metalowy „języczek” wystaje poza blachę czołową, dopiero naciśnięcie klamki powoduje jego wsunięcie do wnętrza skrzynki znajdującej się w skrzydle drzwiowym.

Przy otwartych drzwiach łatwo zaczepić ubraniem o wystający rygiel, a szybkie zamknięcie drzwi bez naciśnięcia klamki prowadzi do rysowania blachy czołowej. Chociaż rysy takie nie są zwykle zauważane, można zupełnie zapobiec ich powstawaniu, aby całość dłużej wyglądała jak nowa.

Wersja magnetyczna jest wersją dynamiczną, wpisuje się w potrzeby użytkowników, którzy nie lubią tracić czasu na drobiazgi. Zwykle wystarczy dzień, aby odczuć tę wygodę we własnym domu czy w pracy.

zamek magnetyczny białystok

Dom i mieszkanie bez nadmiernego hałasu

Zamki magnetyczne bazują na praktycznym schemacie. Już lekkie popchnięcie drzwi w kierunku ościeżnicy sprawia, że przyciągane są one płynnie i zamykane na tyle cicho, że nie przeszkadzają pozostałym domownikom. Poszczególne linie drzwi są odpowiednie również do firm, urzędów, obiektów wypoczynkowych. Unikalność tej propozycji łączy w sobie:

  • ponadczasowy wygląd – bez kontrowersji, wpisujący się we wszystkie trendy; różnica w postaci braku widocznego rygla nie zaburza estetyki całości, natomiast rodzaj skrzydła można dobrać niemal dowolnie (materiał wykonania, kolor farby/okleiny, obecność lub brak przeszkleń);
  • minimalizm – to propozycja do stolarki bezprzylgowej, czyli takiej, w której ościeżnica zlicowana jest ze ścianą; popularność systemów bezprzylgowych widoczna jest również wśród naszych Klientów, od lat wiele realizacji dotyczy takich właśnie wersji;
  • mnogość zastosowań – ponieważ wielkość okuć magnetycznych jest odpowiednikiem wersji tradycyjnych, stanowią one wartościowy zamiennik także do użytkowanych już pomieszczeń, a sama wymiana przebiega szybko i sprawnie, gdy prace montażowe powierzysz doświadczonym monterom;
  • bezawaryjność – rygiel nie uderza o ramę, wyzwalany jest automatycznie przez magnetyczny wyzwalacz, dlatego nie ulega nadmiernemu zużyciu czy obluzowaniu; przewidywana żywotność takiego okucia może wynosić według różnych źródeł ponad 400 tysięcy cykli otwierania i zamykania.

Tak właśnie przyciąganie rygla do magnesu w ościeżnicy pokazuje, że prawa fizyki mają zastosowanie również w wyposażeniu wnętrz.

Magnes, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu

Specyfika poszczególnych drzwi wewnętrznych sprawia, że pod tym kątem dobierane są konkretne zamki, lecz opcja na magnes jest odpowiednia do każdego wnętrza. Jak to wygląda w praktyce?

  1. Pomieszczenia, które nie są zamykane na klucz. Systemy bez wkładki z kluczem cieszą się stałą popularnością. Najbardziej odpowiednie będą do kuchni, pokoju dziecięcego, garderoby, spiżarni.
  2. Typowy zamek z kluczem, poza ryglem klamki posiada również rygiel zamka. Sprawdza się przede wszystkim w sypialni, pracowni, pomieszczeniach biurowych, które są osobno zamykane po godzinach pracy. W większych budynkach służy do zabezpieczania poszczególnych domostw.
  3. Zamek do drzwi łazienkowych lub WC. Tutaj również dodatkowo konieczny jest rygiel zamka, lecz w wersji bez klucza, z tzw. motylkiem przekręcanym od strony wnętrza pomieszczenia.

Sama funkcjonalność drzwi pozostanie więc zachowana, a dodatkowym udogodnieniem będzie ciche zamykanie. Nawet podczas przeciągu nie dojdzie do trzaśnięcia.

Kilka warunków do spełnienia

Aby całość mogła działać prawidłowo, konieczny jest staranny montaż zamka, spasowanie skrzydła drzwiowego i ościeżnicy, zniwelowanie przeszkód w postaci progów utrudniających zamykanie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z fachowej pomocy.

zamki magnetyczne białystok