Drzwi do garderoby – funkcjonalne i techniczne kwestie wyboru | WAWRUK Nowoczesna Stolarka

Drzwi do garderoby oddzielają ją od przestrzeni mieszkalnej. Mogą zatem ubraniową część wnętrza przesłaniać całkowicie lub tylko ją fizycznie odgradzać. Mogą ponadto stać się estetycznym detalem w przestrzeni. Wszystko bowiem zależy od tego, na jaki model się zdecydujesz i na jakim etapie drzwi będą wstawiane. Poniżej opisujemy 2 opcje, zwracając uwagę na praktyczne kwestie ich wyboru.

Klasyka drzwi do garderoby – skrzydła przesuwne

Garderoba jest pomieszczeniem, do którego wchodzi się najczęściej z sypialni. To sprawia, że wejście do niej musi być po pierwsze stylistycznie spójne z resztą aranżacji, a po drugie – nie powinno zabierać zbyt wiele miejsca. Najczęściej jako drzwi do garderoby wybierane są modele przesuwne. Nic więc dziwnego, że wielu producentów zadbało o duże zróżnicowanie oferty w tym segmencie – modele przesuwne są bowiem dostępne niemal w każdej stylistyce, przez co stały się tak atrakcyjnym uzupełnieniem aranżacji klasycznych, jak i nowoczesnych. Zobaczmy, jakie mamy możliwości aranżacyjne, zwracając uwagę na ich techniczne aspekty.

Widoczne czy schowane

Biorąc pod uwagę zakres prac, które trzeba będzie wykonać przy montażu skrzydeł garderobianych, masz do wyboru wersję:

  • naścienną – to opcja, która wymaga najmniejszej ingerencji w strukturę wnętrz, ponieważ po zamknięciu drzwi znajdują się w świetle przejścia do garderoby. Po otwarciu natomiast, przesuwają się wzdłuż ściany, na której są zamontowane, należy zatem pamiętać, że ściana ta musi pozostać wolna. Te modele są cały czas widoczne, a to, z jakiego materiału będą wykonane, zdecyduje, czy z sypialni będzie widoczna zawartość garderoby;
  • chowaną w ścianie – decydując się na takie rozwiązanie należy pamiętać, że montaż będzie wymagał wykonania stosownych prac budowlanych, by wstawić kasetę, w którą będą się chowały skrzydła po otwarciu. Dlatego warto wybór takich modeli uwzględniać już na etapie budowy lub przy generalnym remoncie. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to jeszcze możliwość swobodnego zagospodarowania ściany, kosztem niewielkiego zmniejszenia pomieszczenia (o grubość kasety).

Bezwzględną zaletą przesuwnych drzwi do garderoby jest fakt, że wykonuje się je na wymiar, co w praktyce oznacza, że idealnie dopasowują się do przestrzeni, którą masz do dyspozycji.

Widać czy nie widać

Kolejna kwestia, to materiał, z którego wykonane będą drzwi do garderoby. Tu z kolei wybór obejmuje modele:

  • nieprzezierne – czyli takie, które całkowicie zakryją przejście między pomieszczeniami, a więc wszelkiego typu systemy wykonane z drewna, jego imitacji czy PCV, które odstępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i wzorniczej;
  • półprzezierne – tworzone są z bardzo modnych ostatnio szprosów poziomych lub pionowych; przestrzeń między nimi zapewnia między innymi wentylację garderoby, która jest zamkniętym pomieszczeniem;
  • przezierne – to swoiste novum zarezerwowane do nowoczesnych, bardzo uporządkowanych wnętrz, gdzie oddzieleniem garderoby i sypialni są na przykład drzwi szklane loftowe;
  • lustro – ogromne tafle luster jako skrzydła drzwiowe sprawiają niesamowite wrażenie optycznego powiększenia przestrzeni.

By nadać charakteru całości, należy jeszcze zwrócić uwagę na to, jak się będą otwierać i zamykać dane drzwi. Zależnie od materiału, z którego zostaną one wykonane i całościowej koncepcji, możemy na przykład zrezygnować z klamek. W efekcie, po zamknięciu może powstać jednolita powierzchnia, która nie będzie nawet sugerowała, że za nią znajduje się jakiekolwiek pomieszczenie.

Garderoby wciąż na topie w Białymstoku

Garderoby stają się dziś standardem tak w mieszkaniach, jak i w domach. Są funkcjonalne, porządkują przestrzeń i są świetlną alternatywą dla klasycznych, dużych szaf. Walory wizualne zyskują dzięki niebanalnym drzwiom do garderoby. W Białymstoku wybór takich rozwiązań jest ogromny, dzięki czemu z łatwością można zaprojektować i wykonać wnętrza w stylu minimalistycznym, klasycznym, loftowym, a nawet orientalnym. Garderoba będzie ich integralną częścią – ukrytą lub widoczną, zależnie od upodobań właścicieli.