Czy drzwi antywłamaniowe wystarczą | WAWRUK Nowoczesna Stolarka

Drzwi antywłamaniowe to oczywiście drzwi zewnętrzne, które zawsze są solidne. Inaczej jednak niż dawne modele, w wersji nowoczesnej mają estetyczny wygląd, odbiegający od szarości stali. Czasami jedynie rodzaj zamków doświadczonej osobie może wskazać podpowiedź, że ma do czynienia z wersją niestandardową. Niezależnie od wyglądu, decydujące znacznie mają więc cechy ukryte. Poniżej przyjrzymy się im wszystkim i ukażemy, co właściwie wpływa na uznanie danej opcji za chroniącą przed włamaniem.

Cechy drzwi antywłamaniowych – wyjaśnia Wawruk Białystok

Z pewnością nie jest to solidny wygląd. Wiele drzwi zewnętrznych taki posiada i jest to zabieg celowy – zniechęcający do ewentualnego sforsowana. Wiele wersji zewnętrznych jest wykonanych z metalu, co również nie stanowi istoty ochrony antywłamaniowej. Jednak pewne elementy w ogóle tutaj nie występują, a są to np. przeszklenia. Jako specjaliści zajmujący się montażem drzwi antywłamaniowych w Białymstoku uznajemy, że najistotniejsze w drzwiach tego typu są cztery elementy:

  1. Mocna ościeżnica – będąca podstawą, a gdy ma cechy antywłamaniowe posiadać powinna dodatkowo kilka rozwiązań.
    ◦ Najważniejszym są bolce antywyważeniowe, które montowane są w ścianie. Dzięki ich obecności drzwi nie sforsuje nawet lekko rozpędzony samochód.
    ◦ Sama futryna, czy też ościeżnica, powinna być wykonana z hartowanej stali. Tylko elementy ozdobne mogą być w niej wykonane z innych materiałów.
    ◦ Istotna jest również liczba zawiasów dla skrzydła drzwi (najczęściej stosuje się trzy – nie mniej) oraz ich odpowiednie wzmocnienie.
  2. Wytrzymałe fachowo skrzydło – niewątpliwie istotne z punktu widzenia odporności na uszkodzenia mechaniczne. Większość drzwi antywłamaniowych wykonanych jest z również z metalu, aczkolwiek nie jest to bezwzględny wymóg (mogą być wzmacniane stalą). Posiadają również odpowiednie oznaczenia (skalę), na podstawie których rozpoznaje się fakt, czy chronią przed włamaniem i ich zaawansowanie w tym względzie, czyli stopień bezpieczeństwa jaki zapewniają.
  3. Dwa typy zamków – stanowią właściwie antywłamaniowy trzon. Przede wszystkim więc przed włamaniem chronią zamki, które powinny utrudniać wszelkie manipulacje ich mechanizmem. Antywłamaniowy charakter mają specjalne rygle (wielopunktowe), na przykład w wersji przeciwwyważeniowej.
  4. Metalowy próg – uniemożliwiający manipulacje od dołu i wyważenie drzwi.

Jest to więc solidna konstrukcja składająca się z: mocnej ościeżnicy, wytrzymałego skrzydła i wielopunktowych rygli w zamku. Wersja niemal nie do sforsowania, a na pewno nie można ich otworzyć cicho, dlatego niejeden włamywacz od razu rozpozna taką przeszkodę i ją ominie.

Jak jeszcze się zabezpieczyć?

W takim wypadku paradoksalnie posiadanie najlepszych drzwi nie zawsze uchroni przed włamaniem. Ochronią one szybciej mieszkańców w bloku, szczególnie na wysokich piętrach, gdzie drzwi są jedyną drogą do mieszkania, lecz nie w domach jednorodzinnych. Złodziej widząc drzwi antywłamaniowe po prostu je ominie i będzie próbował dostać się do wnętrza inaczej – najczęściej przez okna.

I w tym miejscu wyłania się kwintesencja ochrony antywłamaniowej – musi być ona kompleksowa. Firma Wawruk z Białegostoku już od dawna jest tego świadoma i produkuje komplety drzwi oraz okien antywłamaniowych. Tylko w ten sposób, montując cały system chroniący przed włamaniami, można skutecznie chronić na przykład wolnostojący dom jednorodzinny.