Co zamiast klamki do drzwi? | WAWRUK Nowoczesna Stolarka

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że stolarka drzwiowa nie może istnieć bez klamek. Coraz częściej jednak w białostockich drzwiach spotkać można alternatywne rozwiązania służące otwieraniu, szczególnie w przypadku drzwi szklanych. Sprawdź, co można znaleźć na naszej ekspozycji.

Renomowani producenci klamek w salonie Wawruk w Białymstoku

Przygotowując aktualną gamę ofertową, wybraliśmy do współpracy producentów klamek, których rozwiązania są zróżnicowane tak, by odpowiadały na potrzeby różnych grup Klientów – i tych, którzy cenią minimalizm, i tych, którym odpowiada ornamentacyjna estetyka.

Na naszej ekspozycji w salonie można więc obejrzeć klamki:

 • CONVEX – posiadają one powłokę antydorbnoustrojową, która zabezpiecza klamki przeznaczone do różnego typu aranżacji (np. hotelowych). Oferta tej marki stworzona została tak, by dostępne były różne typy klamek tego samego wzoru i koloru (tradycyjne, pochwyty, gałki). Ponadto dostępne są także nowoczesne modele z klawiaturą i zamki elektroniczne;
 • BARCZ – wyróżniają się wyjątkową trwałością, na którą udzielana jest pięcioletnia gwarancja, z którą w parze idzie dwunastoletnia gwarancja obejmująca mechanizm. Znajdziesz tu modele klasyczne, eleganckie i retro;
 • TUPAI – modele tego producenta posiadają nieścieralną powłokę. Projektanci zwrócili dużą uwagę na to, by wprowadzać na rynek nowe trendy – najnowsza seria April zdobyła uznanie w czasie targów Budma 2018;
 • VDS – oferta tej marki jest bardzo szeroka dzięki bogatemu wyborowi kolorów (na przykład modny antracyt), co sprawia, że z łatwością dopasowują się one do stolarki. Uwagę zwracają modele z cienką, sześciomilimetrową rozetą z kolekcji FIT;
 • OLIVARI – ten włoski design zyskuje coraz większe grono zwolenników, ponieważ o jego niepowtarzalność dbali renomowani projektanci. Kolejce z tym logo zdobywały wyróżnienia na międzynarodowych targach.

Klasyczna klamka składa się z długiego szyldu i otwiera drzwi w wyniku naciśnięcia. W ofercie przedstawionych producentów znajdziesz jednak także nietypowe, choć równie funkcjonalne, rozwiązania. Co więc można wybrać zamiast „zwykłej” klamki?

To może gałki do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych?

Klamka w kształcie gałki otwiera drzwi poprzez jej przekręcenie lub pociągnięcie. Mechanizmy takie dostępne są w dwóch wersjach:

 • gałko-gałka: wtedy po obu stronach drzwi znajdują się gałki,
 • gałko-klamka: tu z jednej strony mamy gałkę, a z drugiej tradycyjną klamkę (wtedy trzeba zwrócić uwagę na to, czy będzie potrzebna wersja klamki lewa czy prawa).

Gałki mogą być wykorzystywane w drzwiach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Z łatwością dopasujesz je do różnych aranżacji, ponieważ wykonywane są z różnych materiałów w wielu kolorach. Najczęściej spotykane są gałki okrągłe, owalne i kwadratowe. Ich rozmiar oraz krzywizny są tak wyprofilowane, by zapewniały komfortowe ujęcie w dłoń.

Zręczny pochwyt

Pochwyty przeznaczone są do drzwi przesuwnych, świetnie sprawdzają się w drzwiach szklanych przesuwnych, gdyż otwierają je poprzez pociągnięcie. Ze względu na sposób montażu można podzielić je na tradycyjne montowane na drzwiach oraz wpuszczane, czyli umieszczane w specjalnie wyżłobionych w powierzchni skrzydła drzwiowego otworze. Z kolei ze względu na mechanizm otwierania, mamy – podobnie jak przy gałkach – dwie opcje: pochwyt-pochwyt oraz pochwyt-klamka (tu też zwracać należy uwagę na to, czy klamka ma być lewa czy prawa), które dodatkowo mogą być wyposażone w klucz, a także modele przeznaczone do WC.

Producenci oferują wiele modeli pochwytów, które dzięki specyficznemu wykończeniu będą świetnie pasowały do różnych wystrojów wnętrz. Dobrać należy:

 • kształt: prostokątny, owalny, okrągły,
 • wielkość: klasyczna lub naparstkowa (tu modele okrągłe i kwadratowe),
 • wykończenie: chrom, satyna, patyna, nikiel-satyna,
 • kolor: srebrny, złoty, stare złoto, antracyt.

Pochwyty sprawdzają się tam, gdzie jest mało miejsca, a inny model klamki mógłby przeszkadzać, czyli w sklepach, firmach, kawiarniach.

Wygodne antaby

Antaby są podłużnymi uchwytami przeznaczonymi do otwierania drzwi zewnętrznych i wewnętrznych wykonanych z różnych materiałów – drewna, szkła, PCV, a także metalu. Tworzone są na ogół ze stali nierdzewnej, przez co są trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. W przekroju dostępne są modele:

 • okrągłe,
 • prostokątne,
 • kwadratowe.

Antaby mają na ogół minimalistycznych wygląd, dlatego świetnie uzupełniają nowoczesne aranżacje oraz komponują się ze stylistyką znajdujących się w nich drzwi. Część mieszkańców Białegostoku wybiera klamki w formie antab bardzo ozdobnych, które stają się charakterystycznym elementem aranżacji – mają one niestandardową długość lub umiejscowienie.

Tylko sprawdzone klamki

Możliwości wyboru niestandardowych klamek są dość duże, co sprawia, że z łatwością dobierzesz model, który będzie jednocześnie funkcjonalny i estetycznie dopasowany do wnętrza. Wybierając spośród modeli renomowanych producentów masz ponadto gwarancję, że będą one niezawodnie służyły przez długie lata, co jest bezcenne, biorąc pod uwagę komfort codziennego otwierania drzwi.