Ciepły montaż okien – czyli co to jest? - WAWRUK

Czy wiedzieliście o tym, że niemal 30% strat ciepła w domu może wynikać z braku szczelnego połączenia stolarki z murem? Dlatego oprócz produktu, który sobie wybierasz warto zwrócić uwagę na typ montażu oferowanego przez firmę. My proponujemy tylko najlepsze rozwiązania czyli ciepły montaż.

Czy chciałbyś wykorzystać izolacyjność okien w swoim domu w 100%? Czy chciałbyś żeby były one szczelnie zamontowane? Jeżeli na te dwa pytania odpowiedziałeś tak to ciepły montaż Twoich okien jest jak najbardziej dla Ciebie.

Czym jest ciepły montaż?

Ciepły montaż okien, nazywany również montażem warstwowym, jest to metoda, która pozwala udoskonalić parametry izolacyjne miejsca styku okna z murem dzięki dodatkowym zabezpieczeniom warstwy izolacji cieplnej. Idąc na skróty: polega na dodaniu dwóch warstw izolacyjnych: zewnętrznej i wewnętrznej, od wewnątrz musi to być warstwa paroszczelna, natomiast od zewnątrz – paroprzepuszczalna, ale zabezpieczająca przed przenikaniem wody nawet podczas obfitych opadów.

Kto może wykonywać ciepły montaż?

Do ciepłego montażu należy zatrudniać tylko i wyłącznie wykwalifikowane ekipy ponieważ:

  • Prace te wymagają precyzji i doświadczenia. Nieprecyzyjne ułożenie warstw może skutkować odwróceniem procesu dyfuzji pary wodnej – co może prowadzić do zagrzybienia ścian, okien oraz przyśpieszeniu niszczenia muru jak i stolarki.
  • Bardzo ważną rzeczą jest przygotowanie ościeża (czyli otworu w murze). W procesie ciepłego montażu okien wykorzystywane są folie w postaci taśm przylepnych i taśmy rozprężne. Mają one zupełnie inne walory niż pianka montażowa. Można je trwale zamocować tylko i wyłącznie do gładkiego i równego podłoża.
  • Kolejna rada to dobór materiałów. Odradzamy z eksperymentowaniem. Najlepiej skorzystać z kompletnego systemu, zawierającego wszystkie niezbędne komponenty.

Polecamy Drzwi zewnętrzne Frax – elegancja, styl, klasyczny design

Na czym polega ciepły montaż?

Punkt styku okna ze ścianą zewnętrzną stanowi miejsce szczególnie narażone na utratę ciepła i osadzanie się wilgoci, dlatego tak ważne staje się dobre usytuowanie oraz właściwe uszczelnienie połączenia stolarki okiennej ze ścianą.

Ciepły montaż okien polega na zastosowaniu trzech warstw o ściśle określonych właściwościach. Tylko sucha warstwa izolacji zapewnia długotrwałą ochronę przed przemarzaniem i pleśnią: uszczelnienie wewnętrzne (taśma paroszczelna) – stanowi „tarczę ochronną” dla warstwy izolacji termicznej, uniemożliwiając przenikanie do niej pary wodnej i wilgoci z wnętrza budynku; środkowa warstwa (piana montażowa) – pełni rolę izolatora termicznego i akustycznego; uszczelnienie zewnętrzne (taśma paro-przepuszczalna) – zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci do wewnątrz, przy jednoczesnym umożliwieniu wyprowadzania jej z wewnątrz budynku na zewnątrz. Zamiast taśm paroszczelnych i paro-przepuszczalnych można zastosować taśmy rozprężne, które mają jeszcze lepsze właściwości.

Mamy 3 typy ciepłego montażu do wyboru:

  • standardowy – podstawowa wersja montażu. Rozwiązanie to jest dedykowane klientom zwracającym uwagę przede wszystkim na cenę, lub do budownictwa nie wymagającego bardzo dużej izolacyjności cieplnej na połączeniach stolarki z murem. Instalacja w płaszczyźnie muru z wykorzystaniem kotew, dybli, piany montażowej. Okna są stawiane na styrodurowym profilu podparapetowym.
  • optimum – montaż w płaszczyźnie muru. Dzięki wykorzystaniu taśm paroszczelnych i paro-przepuszczalnych znacząco podnosi efektywność energetyczną połączeń, minimalizując przedmuchy w miejscu dylatacji oraz zapobiegając przedwczesnej degradacji piany montażowej. Montaż Optimum jest rozsądnym uzupełnieniem wyboru ciepłych trzyszybowych okien, co w pełni pozwala wykorzystać ich właściwości.
  • premium – jest to tak zwany montaż w „elewacji”. Charakteryzuje się najlepszym stosunkiem jakości do ceny. Dedykowany do budownictwa pasywnego, nastawionego na oszczędność energetyczną oraz minimalizowanie kosztów eksploatacji budynku. Wykorzystywane materiały to specjalistyczne konsole do wysuwania ramy przed linię ściany, ten rodzaj osadzenia okna daje najlepszy przebieg izoterm spośród wszystkich rodzajów montaży,
  • dzięki czemu ciepłe okna stają się jeszcze cieplejsze, a mostki termiczne na połączeniach wyeliminowane.

Co daje inwestycja w ciepły montaż okien?

Weźmy pod uwagę standardową rodzinę. Mąż, żona, 2 dzieci, pies, dom na kredyt na 30 lat. Jeżeli spojrzymy na okno z takiego punktu widzenia, czyli inwestycji przewidzianej na długie lata, to warto zabezpieczyć warstwę połączenia okna z murem przed niszczącym wpływem wilgoci, dzięki czemu minimalizujemy występowanie mostków termicznych odpowiedzialnych za straty energii. Oczywiście zastosowanie folii paroszczelnych i paro-przepuszczalnych wiąże się z dodatkowym kosztem, jednak można i należy potraktować go jako inwestycję w energooszczędne rozwiązania.