Ciepły montaż okien to usługa, którą rekomenduje coraz szersze grono producentów, ponieważ zapewnia stworzenie oknom idealnych warunków do pracy, co przekłada się na ich efektywność i trwałość. Zastrzec jednak należy, że ciepły montaż musi być przeprowadzony w profesjonalny sposób, inaczej w niczym nie będzie się różnił od zwykłego wstawienia okien. Jak to wygląda w praktyce – wyjaśniamy dalej.
Podstawy ciepłego montażu okien
Z praw fizyki wynika, że do największych utrat ciepła w pomieszczeniach dochodzi tam, gdzie ściany zewnętrzne stykają się z oknami. Dodatkowo miejsca te mają tendencję do utrzymywania wilgoci, zatem wymagają prezycyjnego uszczelnienia. Z tymi kwestiami najlepiej rodzi sobie właśnie ciepły montaż okien. Jego zadaniem jest stworzenie bariery, która nie dopuści do przemakania, a w ten sposób zapobiegnie przemarzaniu i powstawaniu pleśni. Barierę tę tworzą trzy nałożone na siebie warstwy:
- taśma paroszczelna – nie dopuszcza do przenikania do pozostałych warstw wilgoci pochodzącej z wnętrza budynku;
- pianka montażowa – tworzy warstwę izolacji termicznej oraz akustycznej;
- taśma paroprzepuszczalna – zabezpiecza przed wpływem czynników zewnętrznych, odprowadza wilgoć na zewnątrz, a jednocześnie zapewnia systemowi oddychanie.
Taki układ warstw gwarantuje całemu systemowi wydajność na lata.
Rodzaje ciepłego montażu okien w Białymstoku
W tym zakresie dostępne są rozwiązania dopasowane do potrzeb różnych grup Klientów, ale też do rodzaju budownictwa, w którym ciepły montaż ma zostać przeprowadzony. Mamy więc do wyboru 3 opcje:
- standardową – wówczas do prac wykorzystuje się ponadparapetowy profil styrodurowy, a instalacja w płaszczyźnie muru odbywa się przy pomocy kotew, dybli i piany montażowej; to idealne rozwiązanie w budownictwie, które nie wymaga dużej izolacyjności cieplnej w miejscach połączenia muru ze stolarką; będzie też odpowiadało tym Klientom, którym zależy na ekonomicznych rozwiązaniach;
- optimum – pozwala wykorzystać właściwości cieplne trzyszynowych okien, które montowane są w płaszczyźnie muru; by podnieść efektywność energetyczną połączenia muru z oknami, wykorzystuje się tu taśmy paroszczelne i paroprzepuszczalne, co ogranicza przedmuchy i chroni pianę montażową przed przedwczesnym zniszczeniem;
- premium – ten typ montażu przeznaczony jest do nastawionego na energooszczędność budownictwa pasywnego, ponieważ sprzyja minimalizowaniu kosztów eksploatacji; montaż odbywa się tu w elewacji: dzięki specjalistycznym konsolom rama okna wysuwana jest przed linię ściany, co wyeliminowuje mostki termiczne na połączeniach; w ten sposób uzyskuje się optymalny przebieg izoterm.
Warto o szczegóły zapytać specjalistów, którzy podpowiedzą, jaki typ ciepłego montażu okien będzie adekwatny w przypadku Twojej stolarki.
To muszą zrobić doświadczeni montażyści
Wykonanie ciepłego montażu okien wymaga wiedzy i doświadczenia. Po pierwsze, nie zaczyna się od okien, a od ościeża. Jeśli ten etap zostanie przegapiony, ciepły montaż będzie ciepłym jedynie z nazwy. Trzeba więc najpierw wyrównać podłoże, na którym umieszczone zostaną taśmy przylepne i rozprężane. Dopiero później przechodzi się do samych okien. Tu z kolei należy zwracać uwagę na to, że warstwy taśmy paroszczelnej, pianki montażowej i taśmy paroprzepuszczalnej powinny być kładzione precyzyjnie. Oczywiście, nie bez znaczenia są materiały używane do wykonania poszczególnych prac. Od ich jakości bowiem zależy, czy nie pojawi się zagrzybienie ścian i wilgoć wpływająca negatywnie także na stan stolarki. Dobrze jest wykorzystywać kompletne systemy do montażu, opracowane tak, by wszystkie ich elementy były ze sobą kompatybilne.
Z dobrych wyborów cieszysz się przez lata
Ciepły montaż okien w Białymstoku to często wybierana metoda, co wynika z perspektywicznego myślenia. Jest to bowiem inwestycja długoterminowa, zapewniająca ciepło w domu przy jednoczesnym ograniczeniu wysokości rachunków za ogrzewanie, ponieważ tak zamontowane okna przepuszczają około 30% mniej ciepła. Poza tym, energooszczędność łączy się tu ze względami użytkowymi – dobrze zamontowane okna zapewnią ochronę przed zniszczeniami korozyjnymi, typowymi dla naszych warunków atmosferycznych.