Ciekawy proces powstawania ogrodzeń betonowych łupanych | WAWRUK Nowoczesna Stolarka

Zapotrzebowanie na ogrodzenia o nieco surowym charakterze to trend, który sprawia, że proces łupania nadal utrzymuje się w czołówce metod obróbki betonu. Przewaga ogrodzeń betonowych w Białymstoku na przykładzie naszych realizacji sprawia, że nieustannie rozszerzamy tę gałąź działalności o ciekawe wersje kolorystyczne, a we współpracy z marką Joniec możemy to robić w sposób, jakiego oczekują Klienci, czyli zgodnie ze zmieniającymi się trendami.

Droga od mieszanki cementowej po montaż ogrodzeń na posesji

Inaczej niż w przypadku ogrodzeń wylewanych, te wykonane z prefabrykatów, czyli z przygotowanych wcześniej elementów betonowych tworzone są znacznie szybciej, nie wymagają czasu na dojrzewanie betonu i niosą szereg innych zalet, o których nieco później.

Zanim gotowe bloki ogrodzeń betonowych łupanych zostaną dostarczone na posesję, proces powstawania takich prefabrykatów może wyglądać następująco:

 • przygotowanie komponentów – beton jest kompozytem, zatem do jego przygotowania potrzeba minimum dwóch składników; spoiwo stanowi cement, natomiast wypełniaczem jest kruszywo:
 • w postaci żwiru w wersji podstawowej;
 • w postaci sproszkowanego granitu lub bazaltu na potrzeby wersji bardziej efektownej;
 • dobór proporcji – mieszanki betonowe o określonych właściwościach powstają jako efekt mieszania precyzyjnie odmierzonych składników, dlatego:
 • łączone są ze sobą wspomniane wyżej komponenty i woda (oprócz morskiej, mineralnej lub zanieczyszczonej; optymalna wersja to woda z wodociągów);
 • mieszanka zużywana jest niezwłocznie po przygotowaniu, zanim nastąpi wiązanie cementu;
 • wylewanie do form – regularne kształty betonowych bloków są wynikiem ich formowania, zanim mieszanka betonowa dojrzeje; w formie płynnej jest ona wylewana do form, aby:
 • po zastygnięciu przybrać określony kształt;
 • wytracić nadmiar wilgoci na potrzeby dalszej obróbki;
 • łupanie – najważniejsza część z punktu widzenia ostatecznego efektu; gotowe betonowe bloki otrzymują finalny wygląd poprzez:
 • łupanie ręczne – chropowata, nierówna struktura wydobywana jest za pomocą specjalnych młotków lub dłut, a każde ogrodzenie zyskuje unikalny charakter,
 • łupanie maszynowe – służą do tego maszyny zwane łuparkami, których zastosowanie pozwala znacznie skrócić czas od przygotowania mieszanki betonowej do zyskania opracowanych bloczków.

Podobnie jak okna, drzwi, bramy garażowe lub inne dowolne bramy, ogrodzenia również mogą być ciekawe i nieszablonowe. Wersja łupana jest idealnym przykładem.

Ogrodzenia betonowe łupane Białystok

Trwałość i znacznie więcej – cechy ogrodzeń betonowych

Ogrodzenia betonowe nie przypominają obecnie w żadnym stopniu wersji z poprzednich dekad. Współczesna opcja to zupełnie inne konstrukcje, o wiele lżejsze i bardziej estetyczne. Wyróżnia je także:

 1. możliwość odgrodzenia posesji od terenów zewnętrznych lecz bez efektu tworzenia muru,
 2. swoboda uzupełniania ogrodzeń w metalowe przęsła, stanowiące dopełnienie całości,
 3. możliwość dostosowania do wyglądu bram; ogrodzenia oferujemy w szerokiej gamie kolorystycznej,
 4. ekonomiczność, ponieważ przypominają prawdziwą galanterię kamienną, a są umiejętnie przygotowanym odwzorowaniem,
 5. obecność składników naturalnych, co sprawia, że każdy betonowy element jest proekologiczny, przyjazny środowisku.

Z ogrodzeniami łupanymi nasza gama ofertowa jest pełniejsza i Klientom z Białegostoku oraz okolic możemy zapewnić fachowy montaż na terenie ich prywatnych posesji, ale także gdy zlecenie dotyczy obiektów przemysłowych lub budynków użyteczności publicznej.

Ekonomia, ekologia i estetyka w jednym. Ogrodzenia z Białegostoku

Bez względu na to, czy zamówione na Twoją posesję ogrodzenie będzie miało postać pełnego muru, czy znacznie lżejszej konstrukcji z betonową podmurówką i przęsłami, forma ogrodzeń łupanych jest dobrym kierunkiem. Do Białegostoku zamawiamy prefabrykaty od wiodących producentów ogrodzeń, aby mieć pewność, że podczas tworzenia ogrodzeń betonowych w drodze montażu, spełnimy warunki każdej umowy.

Chętnie doradzimy również w kwestii doboru bram garażowych, o których więcej przeczytasz już wkrótce w kolejnym wpisie na naszym blogu.