W ostatnich latach producenci skupiają się na dostarczaniu Klientom pięknych kompletów ogrodzeń i bram wjazdowych. Bramy i ogrodzenia stanowią zintegrowany system i jest to ich największa zaleta, jednak występują w ograniczonym zakresie designerskim. Można mieć jednak bramę i ogrodzenie niepowtarzalne. Żeby się w ten sposób wyróżnić, trzeba przełamać pewne schematy – produktów gotowych. Jest na to sposób, wymaga on jednak pewnej dozy odwagi, a polega na łączeniu ze sobą elementów różnych ogrodzeń.
Łączenie różnych elementów bram i ogrodzeń
Połączenie elementów w nowy sposób niesie oczywiście ze sobą pewne ryzyko, dlatego ważny jest w tym zakresie zmysł estetyczny. Nowinkami tego typu zajmują się niektórzy architekci przestrzeni, lecz drogowskazem jest przede wszystkim zaufanie do siebie i pomysł Klienta na własną posesję. Nic nie stoi na przeszkodzie, by awangardowe ogrodzenia zaprojektować samodzielnie. Warwuk z Białegostoku, może przy tym podpowiedzieć, podsunąć pomysł, jakie ogrodzenia i bramy ze sobą łączyć.
Mamy cztery takie przykładowe pomysły:
- Kamienny mur i metalowe lub drewniane przęsła – nada każdej posesji ponadczasowego charakteru. Kamień w niezwykły sposób odmienia otoczenie. Jeśli zostaje zastosowany w slupach ogrodzeniowych, dom zawsze wydaje się bardziej przyjazny. Kiedy kamień otoczymy stalową siatką, a słupy połączymy drewnianymi lub metalowymi przęsłami, wyłoni się nie tylko bardzo oryginalny design. Zyskasz bowiem niemal nieograniczoną możliwość kompozycji, a nawet zmiany ogrodzenia co jakiś czas.
- Gabiony i ich różne połączenia. Gabiony to właściwie siatka wypełniona różnego rodzaju wkładem. Tym samym więc dają one wręcz nieograniczoną możliwość tworzenia kompozycji. Do ich cech charakterystycznych należy fakt, iż dobrze przesłaniają podwórze. Natomiast tworzyć z nich można kompozycje z kamienia i roślin, cegieł i szkła, piasku, dzbanów glinianych i innych. Oczywiście można je również łączyć z różnego typu nadbudówkami.
- Udane połączenia z zielenią – dla przykładu na niskiej nadbudowie można zasadzić krzewy dobrze przesłaniające przestrzeń przy domu. Oczywiście nie będzie to ogrodzenie trudne do sforsowania, bo w tym wypadku niemal całkiem rezygnuje się z bezpieczeństwa na rzecz wyglądu. Żywopłoty posiadają jednak dodatkowe zalety: dobrze tłumią hałas, podobnie przesłaniają przestrzeń, zatrzymują kurz z ulicy. Wymagają jednak okresowej pielęgnacji.
- Ogrodzenia łączące różne typy konstrukcji. W tym wypadku chodzi o zaplanowanie rozmieszczenia przęseł i innych elementów zależnie od ich położenia względem domu. Łączy się więc elementy prześwitujące (w miejscach, gdzie widok na ulicę jest istotny) oraz przesłaniające (tam, gdzie istotna jest intymność).
To oczywiście tylko część pomysłów. Bramy i ogrodzenia można jeszcze planować w opisywany sposób zgodnie z innym celem, np. oszczędnością.
Tanie bramy i ogrodzenia – pomysł z Białegostoku
Podążając dalej za omawianym pomysłem łączenia różnych elementów ogrodzeń lub tworzenia z nich niecodziennych kompozycji, trzeba wskazać, iż nie musi to być drogie. Mało tego, może być najtańsze spośród opcji dostępnych na rynku. Jak więc zrobić ogrodzenia i na tym oszczędzić? W salonie Wawruk wielokrotnie doradzaliśmy w tej kwestii Klientom z Białegostoku.
Wystarczy wykorzystać mniej kosztowne materiały i stworzyć z nich dowolne kompozycje. Do materiałów tych należą:
- zwykła siatka, czyli materiał miękki i giętki,
- siatka panelowa – usztywnione, stabilne pręty,
- palisady – czyli najczęściej poziomo ułożone panele różnej grubości,
- a także gabiony – które mogą pełnić jedynie rolę ozdobną i być wykorzystane w niewielkich ilościach.
Tego typu bramy i ogrodzenia stosuje się często w przemyśle, lecz jest to rozwiązanie odpowiednie również dla domu. W niewielkim jednak stopniu zapewniają prywatność i tu właśnie można stworzyć dodatkową kompozycję, która będzie docelowo pełnić rolę solidnego przepierzenia – dla przykładu, gdy posadzisz za siatką żywopłot. Może się on z czasem wplatać w siatkę, co stworzy bardzo oryginalne i estetyczne połączenie.