Angielskie okna drewniane marki Pinus – przegląd oferty | WAWRUK Nowoczesna Stolarka

W salonie Wawruk dbamy o to, by w naszej ofercie znajdowały się rozwiązania z dziedziny stolarki okiennej, które spełnią najbardziej wyrafinowane wymagania estetyczne i konstrukcyjne naszych białostockich Klientów. W tym wpisie prezentujemy wyjątkowe drewniane okna typu angielskiego marki Pinus.

Pinus – okna z drewna

Pinus stawia na indywidualne potrzeby wymagających klientów, poszukujących okien o walorach energooszczędnych, pasujących do domów pasywnych, okien uchylno-rozwieranych, okien angielskich oraz systemów drewniano-aluminiowych. Dzięki temu od 20 lat firma cieszy się opinią niezawodnego wykonawcy, który osiągnął niekwestionowany sukces w swojej branży. Potwierdzeniem tego są liczne nagrody i wyróżnienia, jak TOPTEN OKNA 2017 w czwartym konkursie na najlepszą na polskim rynku stolarkę budowlaną, której atuty potwierdzone są wynikami badań prowadzonych przez renomowane laboratoria. Okna tej marki wybierane są do domów, rezydencji, apartamentów, jak też do budynków użyteczności publicznej. Ze względu na wyszukaną, stylową formę, wybierane są też do budynków, nad którymi czuwają konserwatorzy zabytków.

Okna angielskie, czyli jakie

Szczególne miejsce w ofercie firmy Pinus zajmują okna angielskie. Różnią się one od typowych okien, które spotykamy w polskim – i w europejskim w ogóle – budownictwie tym, że otwierają się na zewnątrz w ruchu przesuwnym góra-dół. Z tego względu w branży okna te nazywane są angielskimi gilotynami. Ich system otwarcia działa w jednej płaszczyźnie, dając możliwość niepełnego otwarcia (wtedy skrzydła ustawione są asymetrycznie).

Okna takie są typowe dla budownictwa anglosaskiego – stąd ich nazwa – po obu stornach Atlantyku. Spotkamy je w Wielkiej Brytanii, Irlandii, a także w Stanach Zjednoczonych. Niekiedy modele te nazywane są także oknami typu sash.

Wysoka funkcjonalność drewnianych okien angielskich wynika z ich cech konstrukcyjnych.

  • Po pierwsze: są zbudowane tak, że listwy przyszybowe ulokowane zostały po zewnętrznej stornie, co sprawia, że estetycznie licują się one z elewacją.
  • Po drugie: umieszczenie skrzydeł na zewnątrz powoduje, że od strony pomieszczenia przy oknie zostaje więcej miejsca – można więc bez ograniczeń wykorzystywać parapety i montować żaluzje.
  • Po trzecie: są to okna drewniane, przez co masz możliwość ich malowania – w krajach, w których są one popularne, wybiera się kolory kryjące, biorąc pod uwagę wizualną kompozycję z elewacją.

Współpracujący z nami architekci z Białegostoku są zdania, że drewniane okna angielskie świetnie sprawdzają się w niewielkich mieszkaniach, gdzie nie ma miejsca na rozwieranie typowych skrzydeł okiennych, ale jest potrzeba sytuowania mebli również blisko okien, by maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię.

Cechą charakterystyczną takich okien jest też to, że tworzą klimatyczne wnętrza, komponując się z klasyczną i rustykalną stylistyką. Mogą ponadto posiadać dodatkowe elementy ozdobne w postaci szprosów.

Rodzaje profili okien angielskich

Pinus produkuje 4 typy okien typu angielskiego:

  • felcowe – w którym zamknięte skrzydło zachodzi na ościeże,
  • bezfelcowe – tu zamknięte skrzydło od strony zewnętrznej znajduje się tej samej linii z ościeżem,
  • przesuwne w pionie – posiada system odważników, rolek i sprężyn; skrzydło zawieszone jest na wykonanych z mosiądzu łańcuszkach, a rolki odpowiadają za komfortowe przesuwanie,
  • przesuwne w pionie wąskie – model ten ma konstrukcję podobną do powyższego, ale tu porusza się wąska część okna.

Stolarka okienna typu angielskiego powstająca w warsztatach Pinus tworzona jest z wyselekcjonowanego drewna klejonego w trójwarstwowo (w przypadku ościeży klejone są cztery warstwy).

Zaletą tych okien jest możliwość wybrania koloru z palety marki GORI, oferującej farby kryjące i transparentne, odznaczające się łatwością w codziennej pielęgnacji i konserwacji.

Angielskie okna drewniane w Białymstoku

Okien angielskich z drewna nie da się porównać do okien PCV czy okien aluminiowych, są one klasą samą w sobie. Dzięki gamie ofertowej Wawruk możesz tu u nas, na Podlasiu cieszyć się urokami anglosaskiego stylu stolarki okiennej. Te okna upiększą każdy dom.