7 warunków dobrze zamontowanych drzwi niezależnie od rodzaju budynku | WAWRUK Nowoczesna Stolarka

Prace, podczas których montujemy określony rodzaj drzwi, wykonujemy w Białymstoku i okolicach na tyle często, że jest to stała gałąź naszych usług. Działania takie wymagają odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia, aby wstawione drzwi aluminiowe i każde inne, zapewniały komfort użytkowania. Jest wiele aspektów, na które zwracamy uwagę – jedne bardziej, inne mniej strategiczne.

Co ma kluczowe znaczenie dla Twoich drzwi w kontekście montażu

 1. Brak wilgoci technologicznej w budynku. Nie sposób pominąć tę kwestię, gdy mowa o budynkach nowych lub remontowanych. Wszelkie prace związane z dojrzewaniem betonu lub schnięciem farby nie powinny iść w parze z montażem. Należy poczekać, aż wnętrza będą suche.
 2. Prawidłowo przygotowane ościeże. Zależnie od sytuacji dotyczy to samych ościeży lub zamontowanych już ościeżnic. W obu przypadkach ważne jest zachowanie kątów prostych, a w przypadku ościeżnic – trwałego ich osadzenia i ustabilizowania na potrzeby umieszczenia drzwi.
 3. Zgodność z zamówieniem. Obecność wszystkich elementów w zestawie (skrzydło drzwiowe, okucia, próg, ościeżnica, klamki) i związany z tym prawidłowy kierunek otwierania jest tutaj na pierwszym miejscu; dopełnienie stanowią: wersja kolorystyczna, tłoczenia, przeszklenia.
 4. Montaż według zaleceń producenta. Schemat montowania drzwi wewnętrznych i zewnętrznych jest podobny, natomiast istotne są również indywidualne wskazówki co do danego modelu, zawarte w specyfikacji, wydawanej przez producenta.
 5. Sprawdzenie funkcjonowania drzwi i zabezpieczeń. Po montażu drzwi konieczne jest skontrolowanie, czy skrzydło drzwiowe otwiera się i zamyka płynnie, czy między dołem ramiaka a progiem nie powstaje szczelina. Monterzy przyjrzą się wszystkim istotnym elementom.
 6. Ostateczna regulacja zawiasów. Montując dowolne drzwi (aluminiowe, drewniane i inne), przy regulowaniu zawiasów nie należy do końca przykręcać śrub regulacyjnych. Dopiero gdy całość jest prawidłowo spasowana i nastąpi finalne ustawienie skrzydła, dokręca się śruby w zawiasach.
 7. Czyszczenie po pracach montażowych. Na nowych drzwiach jest zazwyczaj cienka folia ochronna, którą zdejmuje się po zakończeniu montażu, jednak również po jej zdjęciu drzwi należy wyczyścić zgodnie z zaleceniami producenta, aby usunąć kurz i ewentualne zabrudzenia.

Montaż drzwi zewnętrznych na różnych ścianach

Jeżeli Twoje wątpliwości dotyczą różnej specyfiki ścian, współczesne metody montażu drzwi są odpowiedzią na wszelkie urozmaicenia z tej kategorii. W praktyce, na przykładzie drzwi zewnętrznych, a tym samym zewnętrznych ścian budynku, wygląda to jak poniżej:

 • ściana jednowarstwowa – ściana nośna może być wykonana z cegły pełnej, „dziurawki”, betonu komórkowego i innych form betonowych bloczków lub pustaków; ościeżnicę montuje się w połowie grubości ściany za pomocą specjalnych wkrętów lub dybli;
 • ściana dwuwarstwowa – pierwsza warstwa to materiał jak w punkcie powyżej, natomiast druga stanowi zazwyczaj izolację, na przykład w postaci płyt lamelowych; tutaj montuje się ościeżnicę bliżej zewnętrznej strony ściany, zazwyczaj na styku z warstwą ocieplenia;
 • ściana trójwarstwowa – ściana nośna z warstwą docieplenia (płyty lamelowe, wełna mineralna i inne) oraz ścianka elewacyjna (zazwyczaj betonowa, ceramiczna, wapienno-piaskowa); montaż następuje w strefie docieplenia.

Przyglądając się zamontowanym drzwiom bliżej i sprawdzając płynność ich otwierania/zamykania sprawdź, czy efekt jest zadowalający.

Drzwi zewnętrzne montaż Białystok

Istotne zalecenia po zakończeniu montażu drzwi

Prawidłowo wykonany montaż drzwi to dobry początek dbania o nie, jak o stały element wyposażenia domu. Na samych przykładach realizacji związanych z drzwiami w Białymstoku, wielokrotnie doradzaliśmy Klientom, jakich zasad warto przestrzegać, aby zamontowane skrzydła drzwiowe długo spełniały swoją rolę. Wystarczy jedynie:

 • unikać zawilgocenia, ponieważ jest ono szkodliwe nawet dla drzwi aluminiowych, jeżeli występuje długotrwale chociażby na skutek bliskości drzwi wyjściowych i kuchni,
 • nie przegrzewać od strony wnętrza, dbając, aby temperatura w pomieszczeniach była optymalna, najlepiej na poziomie około 20oC,
 • okresowo konserwować poprzez smarowanie zawiasów a na zimę zabezpieczać uszczelki przed zamarzaniem, używając specjalnych preparatów.

Skrzydła drzwiowe, progi oraz ościeżnice wolne od wad fabrycznych i prawidłowo zamontowane to pewność, że system jako całość będzie wymagać wyłącznie podstawowych zabiegów, które wykonasz samodzielnie.

Drzwi z salonu Wawruk w Białymstoku wraz z usługą montażu

Od drzwi klasycznych po niestandardowe – nasza ekspozycja w Białymstoku oraz szeroka gama ofertowa to sposób, aby pokazać Klientom, jak duży mają wybór. Również w przypadku montażu drzwi zapewniamy fachowe działania niezależnie od wybranych przez Ciebie skrzydeł drzwiowych. Całość poprzedzona jest dokładnymi pomiarami i wykonaniem kosztorysu, aby już na początku doprecyzować warunki współpracy.

Jeżeli interesuje Cię nowoczesny design, zapraszamy na nasz blog wkrótce. Napiszemy o drzwiach na wysoki połysk w nowym stylu. Warto nas czytać, polecamy.