Lamele drewniane są często stosowanym elementem wykończenia wnętrz. Pozwalają na uatrakcyjnienie kompozycji i poprawę walorów użytkowych, w tym pod kątem akustyki. Są doceniane przez Klientów za atrakcyjny koszt zakupu i zróżnicowane wzornictwo, dzięki czemu można je spotkać w domach, zakładach pracy, a nawet na terenach ogrodów. Warto sprawdzić zalety tej propozycji aranżowania wnętrz.
Czym są lamele drewniane?
Wykonuje się je z naturalnego surowca. Są to pionowe deski lub kantówki ułożone obok siebie z zachowaniem identycznych odstępów. Wyglądem przypominają boazerię, można z nich tworzyć różne kompozycje.
Lamele wytwarza się z sosny, dębu, buku lub jesionu. Można spotkać również listwy bambusowe, a także te wyprodukowane z modrzewia syberyjskiego. Podczas ich zakupu uwagę należy zwrócić na grubość, która wpływa na wytrzymałość. Najbardziej trwałe są wersje o grubości od 13 mm (rozmiar 10-20).
Drewniane parkiety, ściany i sufity coraz popularniejsze
Produkty te coraz chętniej są nabywane przez właścicieli domów, mieszkań oraz innych obiektów. Decyduje o tym wiele zalet, które łączą się z użytkowaniem drewna. Pierwsza to szerokie zastosowanie. Lamele drewniane można wykorzystać w niemal każdym wnętrzu, w tym w biurach czy restauracjach. Stanowią atrakcyjne uzupełnienie klasycznych, nowoczesnych lub minimalistycznych aranżacji. Są polecane zarówno do dużych, jak i małych pomieszczeń. Dzięki efektowi 3D tworzą wrażenie przestronności oraz głębi.
Kantówki są wykorzystywane nie tylko jako dekoracje ścienne. W tym charakterze można je zastosować na przykład w pokoju gościnnym, na ścianie, przy której znajduje się stół lub telewizor.
Ozdobne listwy służą również do wykonania:
- drewnianych żaluzji – pozwalają na uzyskanie ciekawego efektu dekoracyjnego, w tym na dużych przeszkleniach,
- okładzin przeznaczonych do sufitów, parkietów, podłóg, schodów oraz drzwi wewnętrznych lub zewnętrznych,
- elementów konstrukcyjnych budynków – za pomocą kantówek wykonuje się poddasza, więźby dachowe czy stropy, a także zagospodarowuje się skosy.
Ciekawe rozwiązanie to wykorzystanie lameli jako przepierzeń między pomieszczeniami. Dzięki nim można oddzielić strefę kuchenną czy roboczą od przestrzeni wypoczynkowej. Takie rozwiązanie sprawdza się w małych mieszkaniach, gdzie stosowanie ścianek działowych nie jest pożądane.
Najważniejsze zalety
Z lamelami drewnianymi wiąże się szereg zalet:
- łatwość montażu – zestaw składają się z dwóch elementów, czyli listwy montażowej, którą przytwierdza się bezpośrednio do podłoża za pomocą kleju, a także umieszczonego na niej profilu U pokrytego folią ozdobną; ich ułożenie jest łatwe i nie wymaga wiercenia;
- naturalność i wytrzymałość – okleiny są produkowane na zimno i nie podlegają malowaniu czy olejowaniu; gwarantuje to zachowanie pierwotnego wyglądu surowca i trwałości przez wiele lat, dzięki czemu w pomieszczeniu można na długo stworzyć ponadczasowy klimat oparty na unikatowej estetyce; jeśli zdecydujesz się na montaż na zewnątrz, warto pamiętać o odpowiedniej impregnacji drewna; w tym celu stosuje się lakier lub bejcę, które zapewnią skuteczną ochronę przed warunkami atmosferycznymi;
- bogate wzornictwo – istotne znaczenie ma zróżnicowana kolorystyka; dostępne są listwy barwione naturalnie z dodatkiem szarości czy czerni; kantówki można układać zarówno pod kątem prostym, jak i ukośnie, co daje możliwość tworzenia fantazyjnych wzorów, które znacznie upiększą wnętrze; równoczesne wykorzystanie elementów wykonanych z kilku gatunków drewna pozwala na stworzenie ciekawej kompozycji;
- wygodne sprzątanie – czyszczenie lameli nie sprawia trudności, wystarczy miękka miotełka czy odkurzacz z wąską końcówką, by usunąć kurz; w celu dodatkowej ochrony można wykorzystać chusteczki nasączone preparatem do drewna;
- poprawa właściwości akustycznych – zastosowanie wysokiej klasy surowca wraz z perforacją zapewnia ochronę przed hałasem i niepożądanym dźwiękami dobiegającymi z otoczenia; chodzi między innymi o odgłosy z sąsiednich mieszkań oraz ruch uliczny. Ważne znaczenie ma eliminacja efektu echa, który mógłby być irytujący dla osób przebywających w wysokich pomieszczeniach lub we wnętrzach pozbawionych dywanów.
Argumentem „za” jest też rozsądna cena. Zależy ona od tego, czy zdecydujesz się na płyty, na których znajduje się od 6 do 12 lameli, czy wybierzesz gotowe listwy dekoracyjne. Ważne znaczenie ma również surowiec, z jakiego wykonano produkty, a także ich rozmiar.
W każdym przypadku stawki są atrakcyjne dla nabywców. Najtańsze są produkty wykonane z sosny – 14-35 zł za panel. Koszt pojedynczej sztuki wykonanej z dębu to około 20-35 zł. Korzyści finansowe rosną dzięki temu, że ułożenie lameli jest łatwe, tak więc czynności z tym związane można wykonać samodzielnie.
Warto wybrać atrakcyjną i funkcjonalną kompozycję
Lamele drewniane to elementy nie tylko dekoracyjne. Mają również walory użytkowe, gdyż można je wykorzystać na przykład do oddzielenia strefy dziennej od jadalni. Znajdują zastosowanie w niemal każdym pomieszczeniu, a ich atrakcyjna cena i łatwość montażu decydują o tym, że nabywa je coraz więcej Klientów. Warto sprawdzić, jak wzbogacić aranżację domu, mieszkania czy biura za pomocą lameli drewnianych.