Zazwyczaj udając się do sklepu mamy gotową wizję zakupu drzwi. Szczególną uwagę zwracamy jednak na kolor oraz fason i styl. Rzeczą drugorzędną jest materiał, z którego drzwi są wykonane, a jak wiadomo istnieją jeszcze inne szczegóły, którymi przy zakupie należałoby się zainteresować. Wynikają one chociażby z konstrukcji drzwi. Producenci w tej dziedzinie dostarczają nam stale ciekawych nowości. Stąd też nierzadko zdarza się, że w sklepie zapominamy o swoim planie na widok nowych modeli, których istnienia nawet nie podejrzewaliśmy. I jest to właściwie pierwsza rada – nie ograniczajmy swojego wyboru do wąskiej oferty.
Najpierw oglądanie, później wybieranie
I tak też, gotowy plan zakupu prostych, brązowych drzwi płytowych może spalić na panewce, gdy przekonany się, że istnieją stylizacje o wiele ciekawsze, a również w naszym guście. Dla przykładu, ostatnio w sprzedaży pojawiły się drzwi wyglądające jak wykonane z betonu. Robią one niesamowite wrażenie i bardzo pasują do modnego stylu loftowego. W naszym sklepie w Białymstoku przekonaliśmy się, że niejeden Klient rezygnował z pierwotnego planu zakupu na rzecz tych drzwi po ich zobaczeniu, a nawet zdarzało się, że podjęta została decyzja o urządzeniu pomieszczenia pod drzwi „betonowe”.
Wynikają stąd dwa ważne fakty – po pierwsze drzwi są bardzo istotnym elementem wystroju wnętrza. Wystarczy wyobrazić sobie niewielkie mieszkanie, w którym są zamontowane. Zdecydowanie w takim wypadku drzwi stanowią komplet, całość, którą należy brać pod uwagę w aranżacji wszystkich pomieszczeń. Po drugie natomiast, co wynika z przytoczonego przykładu, wskazane jest zorientowanie się w dostępnych na rynku drzwiach na wczesnym etapie wykańczania lub aranżacji wnętrz, bo dzięki temu wybór będzie optymalny. Ważne jest też, aby poszukując drzwi najpierw odwiedzić kilka miejscowych sklepów. Każdy może mieć inną ofertę. Poszukiwania w Internecie również pełnią tu niebagatelną rolę. Poznanie wszystkich dostępnych opcji z pewnością przyczyni się do podjęcia właściwego wyboru.
Pozostawiając jednak stylizację na boku, przy wyborze drzwi do mieszkania są oczywiście ważne są też inne ich cechy, jak: materiał, z którego są wykonane, sposób otwierania oraz konstrukcja wewnętrzna.
Rodzaje materiałów stosowanych w drzwiach wewnętrznych
Drzwi wewnętrzne produkuje się najczęściej z/ze:
- drewna – przy czym należy zwrócić uwagę, by były one kilkakrotnie impregnowane oraz wykonane były z drzewa o twardym drewnie; w dużych sklepach często w sprzedaży są drzwi z drewna surowego, które bardzo szybko mogą ulec trudnemu do usunięcia zabrudzeniu, zbyt miękkie natomiast szybko mogą się odkształcić;
- płyt drewnopochodnych (pilśniowych lub wiórowych) – są to zawsze drzwi doskonale wykończone i zapewniają bardzo wysoką trwałość (szczególnie w wersji HDF o wysokiej gęstości włókien drewna w masie); ponadto występują w najliczniejszej gamie stylów, wykończeń i kolorów;
- szkła (hartowane lub klejone) – zazwyczaj montowane w drewnianych lub aluminiowych ramach; najczęściej służą do oddzielania od siebie pomieszczeń, występują również w wersji bezramowej;
- stali – drzwi stalowe co prawda nie są standardowo umieszczanie wewnątrz mieszkań, ale i takie modele można znaleźć, szczególnie gdy są stylizowane (powszechniejsze zastosowanie znajdują w domach jednorodzinnych, np. drzwi do kotłowni).
- i aluminium – drzwi aluminiowe stosowane są częściej jako drzwi zewnętrzne, aczkolwiek modne ostatnimi czasy jest łączenie aluminium z drewnem.
Materiał czasem wpływa na to, jakie wykonuje się z niego drzwi. Poniżej kilka najpopularniejszych opcji.
Typy drzwi wewnętrznych
Wśród typów drzwi, wyróżniamy poszczególne modele ze względu na sposób ich otwierania:
- drzwi rozwierane – czyli tradycyjne, otwierane po łuku, w mieszkaniach zwykle jednoskrzydłowe, choć występują i dwuskrzydłowe, umocowane na zawiasach we framudze lub ościeżnicy;
- drzwi przesuwne (często szklane) – również jedno lub dwuskrzydłowe, przesuwane na szynach; podczas otwierania skrzydła chowają się w specjalnej, wmurowanej w ścianę kasecie lub nachodzą na ścianę;
- drzwi harmonijkowe – zdecydowanie ergonomiczne, stosowane w małych pomieszczeniach, ale również dla ozdoby; niestety po otwarciu zabierają nieco światła w przejściu;
- drzwi wahadłowe – stosowane najczęściej w kuchniach, niekoniecznie na całej wysokości framugi.
Oczywiście można jeszcze drzwi podzielić ze względu na przypisaną im funkcję, wymienić wówczas należy:
- drzwi antywłamaniowe,
- drzwi przeciwpożarowe,
- i drzwi techniczne.
O wyborze typu drzwi decyduje zazwyczaj indywidualny gust, lecz jest to cecha, na którą z oczywistych względów zwracamy uwagę. Inaczej jest w przypadku konstrukcji wewnętrznej drzwi.
Konstrukcja wewnętrzna drzwi – co polecamy w Białymstoku
To, jak drzwi są skonstruowane od wewnątrz zazwyczaj schodzi na dalszy plan, a wielu Klientów nawet nie pyta o tę kwestię. Wobec tego, że mowa tutaj o drzwiach wewnętrznych, jest to uzasadnione, gdyż cechy te są istotniejsze przy drzwiach zewnętrznych. Dlatego też wśród drzwi wewnętrznych wyróżnia się tylko dwa typy konstrukcji:
- płytową – która składa się z jednolitego kawałka drewna lub z materiału drewnopodobnego oklejonego płytą,
- oraz płycinową – złożoną z dwóch płyt, wewnątrz których znajdują się szprosy i właśnie płycina, czyli miejsce, w którym poprzecznie ułożone są różne elementy usztywniające i wzmacniające konstrukcję.
Z doświadczenia naszego sklepu w Białymstoku wynika, że większą popularnością cieszą się drzwi płytowe. Wynika to głównie z cech wymienionych drzwi, które niosą ze sobą poważną konsekwencję – drzwi płycinowe łatwo mogą zostać poważnie uszkodzone, a płytowe już nie. Wobec tego, że te pierwsze mają częściowo pustą przestrzeń wewnątrz, uderzenie może wybić dziurę, w wielu wypadkach niemałą i głęboką. Ze względu na trwałość należy więc polecić drzwi płytowe.