Wybór odpowiednich drzwi zazwyczaj nie przysparza nikomu większego problemu. Wystarczy znać ich zastosowanie lub kierować się ściśle określoną potrzebą związaną funkcją, jaką mają pełnić. Niektóre z nich wybiegają poza standardowe zastosowanie, choć mogą być montowane w domach czy mieszkaniach. Dotyczy to np. drzwi antywłamaniowych (pierwotnie w bankach) lub przeciwpożarowych (pierwotnie w strefach zagrożenia). Odwrotna relacja nie istnieje, drzwi zwykłych nie montuje się w miejscach, w których muszą się znaleźć specjalistyczne. Kwestią dyskusyjną jest natomiast montaż drzwi wszelkiego typu we własnym domu. Tu obowiązuje głównie jedna zasada – Klient nasz pan.
7 rodzajów drzwi dla domu i nie tylko
Jeśli więc chcemy mieć w mieszkaniu drzwi żelazne z okrągłym oknem, stylizowane na takie, jakie zobaczyć można w łodzi podwodnej, to nic nie stoi na przeszkodzie by je sobie zamówić, lecz właśnie… w sklepie ich nie znajdziemy. Należy więc dodać, że poniżej przedstawimy różne typy drzwi – standardowych, a należą do nich:
- Drzwi szklane, zwykle szklane przesuwne – zazwyczaj służą nam do przegradzania różnych pomieszczeń wewnętrznych lub prowadzą na zewnątrz domu w jego tylnej części. Jest to w tym wypadku uzasadnione niepozbawianiem się widoku np. pięknego ogrodu, który dzięki dużym, oszklonym drzwiom jest widoczny przez cały rok.
- Drzwi drewniane (zewnętrzne i wewnętrzne) – ostatnio bardzo popularne, niegdyś drogie i ekskluzywne. Właściwie w wielu dużych sklepach w Białymstoku można zobaczyć, że drzwi surowe drewniane, lub jedynie zaimpregnowane, są tańsze od płytowych. Dotyczy to jednak głównie drzwi wewnętrznych (pierwsze zastosowanie). Drzwi wejściowe (zewnętrzne) są zwykle lepiej wzmocnione oraz wykończone i w ich przypadku cena najczęściej pozostawia konkurencję płytową daleko w tyle.
- Drzwi stalowe – wykorzystywane są najczęściej do szeroko pojętych celów przemysłowych. Cechuje je oczywiście wysoka wytrzymałość i dlatego znajdują zastosowanie w miejscach intensywnie użytkowanych, lecz nie tylko w zakładach produkcyjnych, bo również: na szlakach turystycznych, komunikacyjnych, w obiektach sportowych, magazynach, do wejść służbowych, czy w drogach ewakuacyjnych.
- Drzwi techniczne – ich atut to bardzo wysoka wytrzymałość, która ma zapewnić bezpieczeństwo w miejscu, w którym są montowane. Może to być na przykład kotłownia w domu, gdzie zamontowanie drzwi technicznych zapewni podstawowe bezpieczeństwo w przypadku zaprószenia ognia.
- Drzwi przeciwpożarowe – można powiedzieć, że jest to ulepszona wersja drzwi technicznych, która poza antyogniową powłoką posiada również wszystkie elementy niepoddające się ogniowi i posiadające pewne specjalne właściwości: zamki ograniczające ryzyko samozatrzaśnięcia, uszczelki pęczniejące (szczeliny nie przepuszczają dymu), bardzo solidne zawiasy, czy żel uszczelkowy absorbujący ciepło. Warto wspomnieć, że drzwi przeciwpożarowe występują również w wersji szklanej, przeznaczonej głównie dla szpitali.
- Drzwi antywłamaniowe – o oczywistym przeznaczeniu. Zależnie od miejsca oraz przeznaczenia, są ozdobne lub surowe. W tej pierwsze wersji często produkowane są z płyt drewnianych i stalowych lub aluminiowych w jednej konstrukcji, nierzadko montuje się je w domach lub mieszkaniach, w drugim przypadku wykonane są głównie ze stali i niczym nieupiększone. Wszystkie drzwi antywłamaniowe posiadają specjalne zamki, które siłą niezwykle ciężko sforsować, a też zamek jest niepodatny na próby manipulowania jego mechanizmem.
- Drzwi aluminiowe – stworzone zostały głównie po to, by zastąpić drzwi płytowe i drewniane w domach i mieszkaniach. Zazwyczaj stosuje się je jako drzwi wejściowe, zewnętrzne. Alternatywa ta ma sens, gdyż drzwi aluminiowe są mocniejsze od drewnianych i posiadają dłuższą żywotność.
Poza powyższymi istnieją jeszcze pewne typy drzwi. Zależne są one jednak aktualnych trendów i upodobań.
Niektóre typy drzwi – trendy z Białegostoku
Wśród wymienionych rodzajów drzwi istnieją jeszcze określone ich typy, popularne regionalnie lub okresowo. W Białymstoku do drzwi popularnych należą loftowe, łączące aranżację nowoczesną z fabryczną, warsztatową. Drzwi takie pasują do wnętrz łączących ze sobą elementy drewniane, stalowe i szklane, ale też bardziej surowe, jak cegłę na ścianach czy celowo odsłonięte rury.
Popularnością cieszą się również drzwi luksusowe – najczęściej stylizowane, oraz drzwi bezprzylgowe, a inaczej mówiąc zlicowane ze ścianą. Zazwyczaj zamawia się je z innymi materiałami, którymi do kompletu z drzwiami należy ozdobić ścianę. Nierzadko efekt końcowy sprawia, że tylko klamka jest elementem informującym o drzwiach, bo bez niej byłyby niedostrzegalne.