Doceń ultramatowe wykończenie drzwi wewnętrznych | WAWRUK Nowoczesna Stolarka

Matowe powierzchnie łatwiej utrzymać w czystości, zwłaszcza gdy mowa o powierzchniach ze specjalną powłoką typu „Anti-Fingerprint”. Zapobiega ona nie tylko pozostawianiu odcisków palców, lecz również utrwalaniu innych zabrudzeń, na przykład śladów tłuszczu. Jeżeli wybierasz drzwi wewnętrzne, jest to jedna z ciekawszych opcji. Więcej o tym przeczytasz w naszym dzisiejszym artykule.

Sam mat nie wystarczy

W oznaczeniach lakierów i farb można spotkać się z jednostkami połysku. Dla matów jest to skala od 20 w dół. Typowa powierzchnia matowa mieści się w przedziale 15-20, natomiast ekstremalny mat to 10 i znacznie mniej.

Tradycyjny podział obejmuje zwykle powierzchnie matowe, satynowe oraz błyszczące, w bardziej szczegółowych klasyfikacjach można znaleźć również półmaty. Dodatkowo w przypadku drzwi szklanych może to być efekt szklanej tafli. Pogłębiony mat można w takim zestawieniu uznać za nowość, ponieważ nie był znany jeszcze przed kilkoma dekadami. Dla odróżnienia od klasycznego matu jest on nazywany między innymi ultramatem lub matem ekstremalnym.

Takie rozróżnienie jest konieczne głównie z dwóch względów:

  1. estetycznego – omawiana wersja jest bardziej szlachetna, głęboka, przy jednoczesnym zachowaniu aksamitnej i przyjemnej w dotyku faktury; sprawdzanie poprzez dotyk ma znaczenie zwłaszcza dla osób zwracających uwagę na detale;
  2. praktycznego – na standardowych powierzchniach matowych szybko powstają i utrzymują się zabrudzenia, w tym wspomniane we wstępnie odciski palców; wersja ultramatowa dzięki odpowiednim zabezpieczeniom pozostaje czysta na dłużej.

Sam efekt warstwy odpornej na zabrudzenia uzyskiwany jest za pomocą materiałów i preparatów znanych w branży stolarskiej, jednak udoskonalonych tak, aby rzeczywiście spełniały oczekiwania użytkowników.

Farby, lakiery, okleiny i forniry z ultramatowym wykończeniem

Warstwa wierzchnia drzwi wewnętrznych powstaje poprzez zastosowanie określonych preparatów i oklein, które komponują się zarówno z drewnem litym, jak też klejonym warstwowo oraz materiałami drewnopochodnymi (płyta MDF, płyta wiórowa, sklejka). Efekt pogłębionej matowości uzyskiwany jest po zastosowaniu:

  • farby – zazwyczaj są to farby akrylowe oraz lateksowe, przy czym lateksowe są odpowiednie również do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza (kuchnia, łazienka, a w obiektach wypoczynkowych pomieszczenia SPA i inne); odpowiednio dobrane zagęstniki oraz komponenty sprawiają, że utrwalona farba po procesie schnięcia tworzy jednorodną matową powłokę;
  • lakieru – pożądany rezultat dają zarówno lakiery bezbarwne, jak też lakiery kolorowe; inaczej niż lakierobejce, nie wnikają one w powierzchnię, pozostawiają trwałą i szczelną powłokę dzięki zawartości żywic naturalnych lub syntetycznych; w tej kategorii lakierem jest zwykle wodna dyspersja akrylowa lub wodna dyspersja poliuretanowa;
  • okleiny – od oklein znanych dobrze producentom drzwi po nowoczesne wersje, na przykład okleiny w postaci uszlachetnionej maty akrylowej; warstwę wierzchnią może stanowić matowa folia akrylowa, która w procesie kalandrowania (prasowania mechanicznego) łączona jest trwale z płytą drzwi;
  • forniru – jest to materiał pozyskiwany z surowego drewna poprzez oddzielanie cienkich, drewnianych płatów; dla uzyskania właściwości ultramatu stosuje się między innymi specjalne matujące bejce, które sprawiają, że gotowa powierzchnia zyskuje odporność na utrwalanie odcisków palców i innych zabrudzeń.

Jak widać powyżej, znajdą się tutaj rozwiązania o jednolitej barwie, jak też w przypadku forniru wersje ukazujące naturalny rysunek drewna.

Z czym dobrze współgrają takie modele drzwi wewnętrznych

Opisywane dziś maty pasują do lekko połyskliwych podłóg i ścian. Podłogi mogą być zatem drewniane delikatnie lśniące, ciekawą alternatywę stanowi również gres, który występuje zarówno jako wzorowany na wyglądzie kamienia, jak też stylizowany na drewno. Jeżeli od błysków wolisz wykończenie satynowe, dostępnych jest wiele lakierów satynowych do podłogi oraz duży wybór odpowiednich farb na ściany. W poszukiwaniu inspiracji warto między innymi rozmawiać z doświadczonymi doradcami branży wnętrzarskiej oraz odwiedzać często aktualizowane blogi. To dobre źródło informacji i pomysłów.