Do ciepłego montażu należy zatrudniać tylko i wyłącznie wykwalifikowane ekipy. Dlaczego?

→ Prace te wymagają precyzji i doświadczenia. Nieprecyzyjne ułożenie warstw może skutkować odwróceniem procesu dyfuzji pary wodnej – co może prowadzić do zagrzybienia ścian, okien oraz przyśpieszeniu niszczenia muru jak i stolarki.

→ Bardzo ważną rzeczą jest przygotowanie ościeża (czyli otworu w murze). W procesie ciepłego montażu okien wykorzystywane są folie w postaci taśm przylepnych i taśmy rozprężne. Mają one zupełnie inne walory niż pianka montażowa. Można je trwale zamocować tylko i wyłącznie do gładkiego i równego podłoża.

→ Kolejna rada to dobór materiałów. Odradzamy z eksperymentowaniem. Najlepiej skorzystać z kompletnego systemu, zawierającego wszystkie niezbędne komponenty.

 

Na czym polega ciepły montaż?

Punkt styku okna ze ścianą zewnętrzną stanowi miejsce szczególnie narażone na utratę ciepła i osadzanie się wilgoci, dlatego tak ważne staje się dobre usytuowanie oraz właściwe uszczelnienie połączenia stolarki okiennej ze ścianą. Ciepły montaż (warstwowy) okien polega na zastosowaniu trzech warstw o ściśle określonych właściwościach. Tylko sucha warstwa izolacji zapewnia długotrwałą ochronę przed przemarzaniem i pleśnią: uszczelnienie wewnętrzne (taśma paroszczelna_ – stanowi „tarczę ochronną” dla warstwy izolacji termicznej, uniemożliwiając przenikanie do niej pary wodnej i wilgoci z wnętrza budynku; środkowa warstwa (piana montażowa) – pełni rolę izolatora termicznego i akustycznego; uszczelnienie zewnętrzne (taśma paroprzepuszczalna) – zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci do wewnątrz, przy jednoczesnym umożliwieniu wyprowadzania jej z wewnątrz budynku na zewnątrz. Zamiast taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych można zastosować taśmy rozprężne, które mają jeszcze lepsze właściwości.

 

3 typy ciepłego montażu

→ standardowy – podstawowa wersja montażu. Rozwiązanie to jest dedykowane klientom zwracającym uwagę przede wszystkim na cenę, lub do budownictwa nie wymagającego bardzo dużej izolacyjności cieplnej na połączeniach stolarki z murem. Instalacja w płaszczyźnie muru z wykorzystaniem kotew, dybli, piany montażowej. Okna są stawiane na styrodurowym profilu podparapetowym.

→ optimum – montaż w płaszczyźnie muru. Dzięki wykorzystaniu taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych znacząco podnosi efektywność energetyczną połączeń, minimalizując przedmuchy w miejscu dylatacji oraz zapobiegając przedwczesnej degradacji piany montażowej. Montaż Optimum jest rozsądnym uzupełnieniem wyboru ciepłych trzyszybowych okien, co w pełni pozwala wykorzystać ich właściwości.

→ premium – jest to tak zwany montaż w „elewacji”. Charakteryzuje się najlepszym stosunkiem jakości do ceny. Dedykowany do budownictwa pasywnego, nastawionego na oszczędność energetyczną oraz minimalizowanie kosztów eksploatacji budynku. Wykorzystywane materiały to specjalistyczne konsole do wysuwania ramy przed linię ściany, ten rodzaj osadzenia okna daje najlepszy przebieg izoterm spośród wszystkich rodzajów montaży, dzięki czemu ciepłe okna stają się jeszcze cieplejsze, a mostki termiczne na połączeniach wyeliminowane.

 

Czy ciepły montaż jest droższy od zwykłego montażu?

I tak i nie. Ciepły montaż jako usługa jest droższy od zwykłego montażu, jednak decydując się na jego wybór, wiedz, że zniweluje on przepuszczalność ciepła aż o 30%. Czyli, biorąc pod uwagę pieniądze wydane na ogrzewanie i zabezpieczanie okna przed zimnem wynik jest prosty. W eksploatacji ciepły montaż jest tańszy od zwykłego montażu.

 

Co daje inwestycja w ciepły montaż okien?

Weźmy pod uwagę standardową rodzinę. Mąż, żona, 2 dzieci, pies, dom na kredyt na 30 lat. Jeżeli spojrzymy na okno z takiego punktu widzenia, czyli inwestycji przewidzianej na długie lata, to warto zabezpieczyć warstwę połączenia okna z murem przed niszczącym wpływem wilgoci, dzięki czemu minimalizujemy występowanie mostków termicznych odpowiedzialnych za straty energii. Oczywiście zastosowanie folii paroszczelnych i paroprzepuszczalnych wiąże się z dodatkowym kosztem, jednak można i należy potraktować go jako inwestycję w energooszczędne rozwiązania.

 

Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu.

BIAŁYSTOK

kom. 509 336 210
mail: info@wawruk.pl

SUWAŁKI

tel. 500 729 950
mail: suwalki@wawruk.pl